2015/2019
NAJLEPSZY CZYTELNIK ROKU SZKOLNEGO 2018 / 2019
„Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi”.
Jacques Vallee des Barreaux
W roku szkolnym 2018/ 2019 tytuły ,,Najlepszego czytelnika roku szkolnego 2018/ 2019” otrzymali:
Klasy I – III
Dagmara Białobrzewska, ucz. kl. IIIa / 46 książek
Kornel Borawski,ucz. kl. IIIa / 46 książek
Klasy IV – VIII
Oskar Gniazdowski,ucz. kl. VIb / 103 książki.
Gimnazjum
Sylwia Dąbrowska , ucz. kl. IIIa / 24 książki.Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
Opracowała: Zofia Rogińska
,,POLSKA MOJA OJCYZYNA”
MIĘDZYPOKOLENIOWE CZYTANIE,,Ojczyznę kocha się nie dlatego,
że wielka, ale dlatego, że własna”.
Seneka MłodszyWychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów to jeden z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/ 2019.
Na niecodzienne zaproszenie Koła Przyjaciół Biblioteki w międzypokoleniowym czytaniu uczestniczyli zaproszeni rodzice: pani Grażyna Witecka, pani Jolanta Kryś, pani Marzena Białobrzewska i pan Grzegorz Łukasiewicz oraz uczniowie klas czwartych. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy wierszem autorstwa Karola Wojtyły ,,Do Sosny Polskiej" w interpretacji uczennicy z Koła Przyjaciol Biblioteki.
W kameralnej atmosferze rodzice czytali uczniom patriotyczne utwory przybliżając piękne karty z naszej historii. Końcowym akcentem spotkania było wysłuchanie piosenki Jana Pietrzaka ,,Żeby Polska była Polską”.
Dzieciom należy przypominać o historii Polski i ciągle uczyć patriotyzmu. Nic tak nie łączy pokoleń jak wspólne czytanie.
Spotkanie zorganizowały panie: Bożena Godlewska i Zofia Rogińska.
Opracowała: Zofia Rogińska
GMINNY KONKURS CZYTELNICZY
O TYTUŁ ,,MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA”
KLAS II - III – ETAP SZKOLNY,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”.Wisława Szymborska
W dniu 13 marca 2019 roku odbyła się XIII edycja Gminnego Konkursu Czytelniczego o tytuł: ,,Mistrza Pięknego Czytania" klas II - III – etap szkolny. Celem konkursu była promocja głośnego czytania, rozbudzenie pasji czytania, promowanie kulturalnego i życzliwego współzawodnictwa.
Komisja konkursowa oceniała wyrazistość czytania, płynność, bezbłędność, tempo czytania i intonację. Uczestnicy konkursu czytali wylosowane fragmenty książek z literatury pięknej prezentując wysoki poziom umiejętności czytelniczych. Pięknego czytania słuchali zaproszeni uczniowie z grupy zerowej i pierwszych klas.
Tytuł ,,Mistrza Pięknego Czytania" został przyznany Dagmarze Białobrzewskiej, ucz. kl. IIIa. Wicemistrzem Pięknego Czytania został Maksymilian Zajkowski, ucz. kl. IIb. Wyróżnienia otrzymały: Izabela Kamienowska, ucz. kl. IIb i Anna Chojnowska , ucz. kl. IIIa.
Opracowała: Zofia Rogińska
W ZACZAROWANYM ŚWIECIE BAJEK
,,Czy to bajka, czy nie bajka, myślcie sobie, jak tam chcecie,
a ja przecież wam powiadam: krasnoludki są na świecie”.
Maria KonopnickaTradycją naszej biblioteki jest, że uczniowie klas pierwszych są uroczyście przyjmowani w poczet czytelników biblioteki szkolnej. W dniu 20 lutego 2019 roku pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników biblioteki. W zaczarowany świat bajek wprowadziły ich uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki. Dzieci z uwagą oglądały przedstawienie i aktywnie uczestniczyły w rozwiązywaniu zagadek o bibliotece, książkach i postaciach baśniowych. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek i słodką niespodziankę.
Pierwszakom życzymy niezapomnianych chwil spędzonych w bibliotece szkolnej.
GMINNY KONKURS CZYTELNICZY
O TYTUŁ ,,MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA”
KLAS IV – VIII – ETAP SZKOLNY,,Czytanie poszerza horyzonty i grozi posiadaniem własnego zdania”.
W dniu 27 listopada 2018 roku odbyła się XIII edycja Gminnego Konkursu Czytelniczego o tytuł: ,,Mistrza Pięknego Czytania" klas IV – VIII – etap szkolny. Celem konkursu była promocja głośnego czytania, rozbudzenie pasji czytania, promowanie kulturalnego i życzliwego współzawodnictwa. Uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoki poziom umiejętności czytelniczych czytając wylosowane fragmenty książek z literatury pięknej. ,,Mistrzem Pięknego Czytania" został Maciej Ustaszewski, ucz. kl. VIIb, tytuł Wicemistrza otrzymała Marcelina Karwowska, ucz. kl.VIa.
Wyróżnienia: Gabriela Kamienowska, ucz. kl. VIIIa i Aleksandra Ruszczyk, ucz. kl. IVa.
Cieszy nas fakt, że w wolnych chwilach książka może zastąpić Internet lub dobry film.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
,,Bajka wędruje po świecie,
dzisiaj do nas zawitała.
Drogie dzieci dobrze wiecie,
że was bajka pokochała”.Dzieci z naszej szkoły po raz kolejny włączyły się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. 5 listopada urodził się Walt Disney, autor bajek dla dzieci: Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek. Dzień ten był okazją, aby przypomnieć sobie bajkowych bohaterów. W obchodach bajkowego święta wzięły udział dzieci z grup zerowych i klas I – III. Dzieci przebrane za baśniowych bohaterów świetnie się bawiły. Wykazały się również znajomością treści bajek i baśni, tych znanych i mniej znanych, m.in. rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Chętnie słuchały czytanych bajek oraz oglądały filmy z ulubionymi bajkowymi bohaterami. Warto więc wybierać dzieciom bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostanie ukarane.
Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.
KONKURS PROMUJĄCY BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ I CZYTANIE
,,Czytaj książki z biblioteki wiedzę będziesz miał na wieki!”
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłosiłyśmy konkurs promujący bibliotekę szkolną i czytanie. Uczniowie z drugiego etapu edukacyjnego i gimnazjum dali prawdziwy popis kreatywności zgłaszając mnóstwo ciekawych haseł. Dzieci z klas młodszych swoje propozycje zaprezentowali w formie prac plastycznych. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie składamy serdeczne podziękowania i zachęcamy do dalszego uczestnictwa w wydarzeniach biblioteki.
Zamieszczamy zwycięzców, których wyłoniła komisja konkursowa w dniu 30 października 2018 roku.
Klasy II - III:I miejsce – Emilia Jankowska, kl. IIb
II miejsce – Blanka Samsel , kl. IIIa
III miejsce - Maria Bielacka , kl. IIb.Klasy IV – VIII i gimnazjum
I miejsce - Monika Bednarczyk , kl. Va
II miejsce - Szymon Młynarczyk , kl. Va
III miejsce - Rafał Karasiński, kl. VIb
Wyróżnienia:
Vanessa Witecka , kl. IIIa
Natalia Kaszuba, kl. VIIIb.DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA DZIECIOM
,,Czytaj książki, czytaj wiele,
zostań książek przyjacielem!”28 września 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania Dzieciom. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania.. W tym dniu nauczyciele czytali wybrane pozycje książkowe na pierwszej godzinie lekcyjnej w klasach. Uczniowie klas pierwszych mieli przyjemność wysłuchać pięknego czytania w bibliotece szkolnej. W przedszkolu wszystkie dzieci z zaciekawieniem słuchały bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje.
Okazji do czytania jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu , jak i w szkole. Warto i trzeba czytać dzieciom, a szczególnie tym najmłodszym.
KSIĄŻKI NASZEGO DZIECIŃSTWA
,,Książka, to mistrz, co darmo nauki udziela,
Kto ją lubi – doradcę ma i przyjaciela”.Ambroży Grabowski
Edukacja przyrodnicza jest jednym z kierunków polityki oświatowej państwa w tym roku szkolnym. W związku z tym uczniowie klas trzecich, czwartych i piątych mieli przyjemność wysłuchać literatury przyrodniczej w interpretacji dorosłych, tym razem rodziców. W dniu 22 maja 2018 r. zaprosiliśmy rodziców do wspólnego czytania wybranych pozycji z ich dzieciństwa, ph. ,,Książki naszego dzieciństwa”. Gościliśmy mamę uczennic z klasy IIa i Va oraz tatę i mamę uczniów z klasy IIIb.
Głównym celem przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z literaturą przyrodniczą oraz przekonanie ich, że czytanie książek jest bardzo dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Wszyscy uczestnicy z zapartym tchem słuchali ciepłych opowieści o tematyce przyrodniczej, do których na pewno wrócą wielokrotnie.
Promując czytelnictwo angażujemy nie tylko dzieci, ale również rodziców i nauczycieli. Mamy nadzieję, że poprzez udział w spotkaniu dzieci chętniej i częściej będą sięgały po kolejną książkę.
POŚMIEJMY SIĘ SAMI Z SIEBIE – WIERSZE O NAS DLA NAS
,,I śmiech niekiedy może być nauką ,
kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa”.Ignacy Krasicki
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Koło Przyjaciół Biblioteki zaprosiło uczniów z pierwszego etapu edukacyjnego na poranek poetycki o tematyce ,, Pośmiejmy się sami z siebie - wiersze o nas dla nas”. Uczennice z koła przekonywały dzieci, że poezja może nieść radość, zabawę i spełniać marzenia. Zaprezentowały wiersze o w/w tematyce znanych poetów.
Poranek potraktujmy jako lekcję dobrego wychowania. ,,Jeśli potrafisz śmiać się z siebie – to najlepszy dowód, że masz poczucie humoru”.
WYPRAWA W ŚWIAT KSIĄŻEK
,,Biblioteka, biblioteka, z miłą chęcią na nas czeka!”
W dniu 1 marca 2018 roku uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych czytelników do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. W świat książek wprowadziły ich uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przedstawienie i wzięły udział w rozwiązywaniu zagadek o bibliotece, książkach i bohaterach baśniowych. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a Królowa Książka ogromnym piórem dokonała pasowania każdego z uczniów. Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe zakładki do książek.
Życzymy Wam niezapomnianych chwil spędzonych w bibliotece szkolnej.
,,MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA” KLAS II– III
,,Samo już czytanie książek kształci ludzi.
Im więcej się czyta, im lepsze książki,
tym bardziej kształcą one swoich czytelników”.
Stanisław Konarski,,Mistrz Pięknego Czytania” to konkurs, który w naszej szkole odbył się już po raz dwunasty. W dniu 13 lutego 2018 r. dziewięcioro dzieci z klas drugich i trzecich rywalizowało o tytuł Mistrza Pięknego Czytania klas II – III. Celem przedsięwzięcia była promocja pięknego czytania, popularyzacja wartościowej książki wśród dzieci oraz podniesienie poziomu czytania.
Publiczność stanowili uczniowie z pierwszego etapu edukacyjnego, którzy z zainteresowaniem słuchali prezentowanych tekstów z książek czytanych przez klasowych mistrzów i wicemistrzów. Komisja oceniajaca za najlepszą interpretatorkę czytanych tekstów uznała Igę lubiejewską, ucz. kl. IIIb i przyznała jej tytuł ,,Mistrza pieknego Czytania". Tytuł wicemistrza otrzymała Julia Kaszuba, ucz. kl. IIIa. Dagmara Białobrzewska i Filip Ustaszewski, ucz. kl. IIa zostali wyróznieni.Wszyscy uczestnicy konkursu za wspaniałe zaprezentowanie kompetencji czytelniczych zostali nagrodzeni ksiązkami, dyplomami i praktycznymi drobiazgami.
OGÓLNOSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY
O TYTUŁ ,,MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA” KLAS IV – VII,,Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się albo czegoś nauczy,
albo zapomni o tym, co mu dolega,
albo zaśnie - w każdym razie wygra”.Henryk Sienkiewicz
Dnia 16 listopada 2017 roku szesnaścioro uczniów z klas IV – VII wzięło udział w XII edycji Konkursu Czytelniczego o tytuł: ,,Mistrza Pięknego Czytania". Celem konkursu była popularyzacja wartościowej książki, promowanie głośnego czytania i rozbudzenie pasji czytania. Zadaniem uczniów było czytanie wylosowanych fragmentów z zestawu książek ,,Literatura do konkursu”. Komisja oceniała wyrazistość czytania, płynność, bezbłędność, tempo czytania, intonację i wrażenia ogólne.
Spośród wszystkich uczestników jury wyłoniło Mistrza Pięknego Czytania, którym została Zuzanna Kabacik, ucz. kl. VIIa. Tytuł Wicemistrza przyznano Maciejowi Ustaszewskiemu, ucz. kl. VIb. Wyróżnienie otrzymały Klaudia Orłowska, ucz. kl. VIIb oraz Kamila Zabora, ucz. kl. VIb.
Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami, a laureaci otrzymali również nagrody książkowe.Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom umiejętności czytelniczych, zachęcając w ten sposób słuchaczy klas trzecich, czwartych i siódmych do czytania książek z literatury pięknej.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
,,Czy to bajka, czy nie bajka, myślcie sobie, jak tam chcecie,
a ja przecież wam powiadam: krasnoludki są na świecie”.Maria Konopnicka
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym swiecie dnia 5 listopada. To dobry moment, aby przypomnieć sobie najciekawszych bohaterów baśniowych. Bajki bowiem towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat, rozweselaja, uczą i pokazują ważne prawdy życiowe.
Dnia 7 listopada postanowiliśmy przyłączyć się do obchodów tego święta. W tym dniu nasza szkoła stała się prawdziwą krainą bajek. W klasach i na korytarzach grasowały wiedźmy i dumnie przechadzały się księżniczki, Calineczki, Pszczółki Maje oraz inne postaci, które wprowadzały szkolną dziatwę w radosny nastrój. Uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki czytały bajki dla najmłodszych, a słuchacze w nagrodę otrzymali słodki upominek.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA DZIECIOM
,,Książka i możność czytania
- to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”.Maria Dąbrowska
Dnia 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania Dzieciom, który odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej - autorki książek dla dzieci i młodziezy. W Polsce święto ma już siedemnastoletnią tradycję.
W tym dniu nauczyciele szkoły podstawowej zaczynali lekcje od głośnego czytania uczniom w klasach III - VII. Dzieci z klas pierwszych i drugich miały przyjemność słuchać wzorcowego czytania przez zaproszonych nauczycieli w bibliotece szkolnej. Propagujemy taką formę czytelnictwa, ponieważ rozwija ona wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i buduje więzi między nauczycielami i uczniami.
Wszystkich uczniów zachecamy do częstego sięgania po ciekawa książkę z naszej szkolnej biblioteki.
SIĘGNIJ PO KSIĄŻKĘ
,,Do nauczania i uczenia się te trzy środki pomocnicze są nieodzowne:
po pierwsze - książki,
po drugie - książki,
po trzecie - książki,
bez nich nic nie pomogą nasze wysiłki".
Stanisław KonarskiTradycyjnie maj to miesiąc poświęcony książce, w którym odbywają się różne imprezy, mające na celu upowszechnianie czytelnictwa. Z tej okazji Koło Przyjaciół Biblioteki zaprezentowało w sposób humorystyczny przedstawienie młodszym kolegom z klas I - IV, pt. "Sięgnij po książkę". Istotą inscenizacji było zachęcenie dzieci do czytania książek i częstszych wizyt w szkolnej bibliotece. Przedstawienie było bardzo interesujące, bo myśl inscenizacji była bardzo ciekawa. "Dawno temu w pięknym pałacu żyła śliczna królewna. Zawsze była smutna i nie miała żądnych zainteresowań. Nadszedł jednak dzień, kiedy jej życie się zmieniło. Królewna nauczyła się czytać i od tej chwili już się nie nudziła. Miała wspaniałych, wiernych przyjaciół - były to książki. Z nimi bawiła się, uczyła, podróżowała".
Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przedstawienie i na pewno częściej sięgną po książkę.
GMINNY KONKURS O TYTUŁ "MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA"
KLAS II - III I KLAS IV - VI - FINAŁ,,Czytanie to nasze dalsze, nie skończone klasy,
to nasz uniwersytet, to okno na świat szeroki".
Józef GardeckiJuż po raz jedenasty Szkoła Podstawowa w Miastkowie była organizatorem Gminnego Konkursu o tytuł Mistrza Pięknego Czytania, którego uczestnikami byli uczniowie z pierwszego i drugiego etapu edukacyjnego. Konkurs przebiegał dwuetapowo, ponieważ pierwsza część odbywała się w macierzystych placówkach. 17 maja 2017 r. ośmioro uczniów ze szkół podstawowych w Rydzewie i w Miastkowie wzięło udział w finale konkursu. Celem przedsięwzięcia była: promocja głośnego, pięknego czytania, popularyzacja wartościowej literatury wśród dzieci oraz aktywizowanie uczniów poprzez udział w konkursach. Szkolni mistrzowie i wicemistrzowie czytali ciekawe fragmenty z książek dla uczniów zaproszonych z klas Ia, IIb, IIIa i IVb.
Komisja przyznała w kategorii klas II - III: tytuł "Mistrza Pięknego Czytania" Jankowi Ustaszewskiemu, uczniowi ze Szkoły Podstawowej Rydzewie. Wicemistrzem - został Mikołaj Wiśniewski, ucz. kl. IIIa ze Szkoły Podstawowej w Miastkowie. W kategorii klas IV - VI tytuł mistrza otrzymał Maciej Ustaszewski, ucz. kl. Vb ze Szkoły Podstawowej w Miastkowie, a wicemistrzem została Nikola Boguska, uczennica ze Szkoły Podstawowej w Rydzewie. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, podziękowania i książki. Na zakończenie mieli słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Mamy nadzieję, że piękne, głośne czytanie rozbudzi zainteresowania czytelnicze uczniów.
,,MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA" KLAS II - III
,,Czytaj książki pouczające
dla upiększenia umysłu
lub uszlachetnienia serca".
Tadeusz KościuszkoW dniu 10 marca 2017 r. odbyła się XI edycja konkursu o tytuł Mistrza Pięknego Czytania, w którym wzięło udział ośmioro dzieci z klas drugich i trzecich. Ideą konkursu jest promocja głośnego, pięknego czytania, popularyzacja wartościowej literatury wśród dzieci oraz aktywizowanie uczniów poprzez udział w konkursach i podniesienie poziomu czytania. Klasowi mistrzowie i wicemistrzowie czytali ciekawe fragmenty z książek w ramach realizacji Programu podnoszącego kompetencje czytelnicze uczniów naszej szkoły. Dzieci z klas I - II z zainteresowaniem słuchały pięknego czytania w wykonaniu rówieśników. Tytuł "Mistrza Pięknego Czytania" został przyznany Michałowi Chojnowskiemu, ucz. kl. IIIa, wicemistrzem został Mikołaj Wiśniewski, ucz. kl. IIIa. Komisja wyróżniała również Igę Lubiejewską, ucz. kl. IIb.
W nagrodę za piękne czytanie dzieci otrzymały dyplomy i pięknie ilustrowane książki.
Gratulujemy zwycięzcom!
ŚPIĄCA KRÓLEWNA
,,Dzieci uwielbiają baśnie, kto umie je opowiadać,
ma klucz do ich serc".
Irena SłońskaKoło Przyjaciół Biblioteki przedstawiło kolejną baśniową pozycję w formie teatrzyku dla dzieci z klas I - IV. Tym razem Śpiącą Królewnę - baśń autorstwa Charles'a Perraulta. Dnia 6 marca 2017 r., uczyliśmy się odróżniać dobro od zła, poznawaliśmy zasady kultury bycia, aż wreszcie stwierdziliśmy, że dobro zawsze zwycięża i wtedy ludzie są szczęśliwi. Jak to w baśniach bywa na zakończenie odbyło sie huczne wesele. Królewicz z księżniczką żyli długo i szczęśliwie. Za wspaniałą grę aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a my świetnie się bawiliśmy.
V EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU LITERACKO - PLASTYCZNO - FOTOGRAFICZNEGO
,,MOJA BIBLIOTEKA",,Kiedy masz jakieś wątpliwości,
idź do biblioteki".
Joanne Kathleen Rowling "Harry Potter i Komnata Tajemnic".Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V edycji Powiatowego Konkursu Literacko - Plastyczno - Fotograficznego "Moja biblioteka" zorganizowanego przez Sekcję Bibliotekarską przy Zarządzie Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych iponadgimnazjalnych. Celem konkursu jest promowanie bibliotek szkolnych, rozwijanie i utrwalanie nawyków czytelniczych uczniów, rozwijanie i wykorzystywanie własnej wyobraźni i pomysłowości oraz proponowanie pożytecznych form spędzania wolnego czasu. Uroczyste wręczenie nagród dla laureatów konkursu w kategoriach wiekowych: klas I - III, klas IV - VI, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne odbędzie się 11 kwietnia 2017 roku. Naszą szkołę będą reprezentować: Ewelina Karasińska, klasa IIa, Katarzyna Chojnowska, klasa IIa i Weronika Poteraj, klasa VIb.
Życzymy im sukcesów!
"MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA" KLAS IV-VI
,,Książka nierozdzielny towarzysz,
przyjaciel bez interesu,
domownik bez naprzykrzenia".
Ignacy KrasickiDnia 24 listopada 2016 r. dwanaścioro uczniów z klas IV-VI wzięło udział w konkursie o tytuł "Mistrza Pięknego Czytania". Spotkanie z czytelnikami miało na celu promocję głośnego, pięknego czytania, popularyzację wartościowej literatury wśród dzieci oraz podniesienie poziomu czytania. Klasowi mistrzowie i wicemistrzowie czytali fragmenty zwylosowanych książek, które zostały zakupione w ramach programu rządowego "Książki naszych marzeń". Pięknego czytania słuchali uczniowie klas czwartych. Tytuł "Mistrza Pięknego Czytania" został przyznany Gabrieli Kamienowskiej, ucz. kl. VIa, wicemistrzem został Maciej Ustaszewski, ucz. kl. Vb. Wyróżnienia otrzymały: Małgorzata Nosarzewska, kl. Va, Oliwia Pawelczyk, kl. Va i Klaudia Orłowska, kl. VIb. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Gratulujemy!
W ŚWIECIE BAŚNI - PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
,,Gdzie baśni domek, gdzie? Hej, hej, kto wie?
Jej dom - to polna steczka ode wsi do miasteczka,
izba, gdzie pełno dzieci, trakt, którym wicher leci,
las, pole, łąka, gaj - cały ojczysty kraj".
Hanna JanuszewskaW dniu 17 listopada 2016 r. najmłodsi uczniowie klasy I a naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Jaś i Małgosia, Sierotka Marysia, Czerwony Kapturek, Kot w butach, Śnieżka oraz Królowa Książka wprowadzili dzieci w świat baśni.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Okazało się, że nie tak łatwo zostać czytelnikiem naszej szkolnej biblioteki. Uczniowie musieli rozwiązywać zagadki dotyczące bajek i baśni, poznać zasady poszanowania książek, reguły ich wypożyczania, a także zasady zachowania się w bibliotece. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, a Królowa Książka ogromnym piórem dokonała pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały zakładki do książek. Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i wzbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
,,Bajki zostaną dopóty, dopóki nie zabraknie na świecie dzieci
oraz ludzi wrażliwych na piękno".
Ignacy MatuszewskiUczniowie pierwszego etapu edukacyjnego po raz kolejny włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. W tym dniu przypomniano bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Dnia 4 listopada 2016 r. nasza szkoła zamieniła się w bajkową krainę. Na szkolnych korytarzach można było spotkać: księżniczki, Czerwonego Kapturka, Królową Śniegu, rycerzy, Calineczkę, Maszę z bajki "Masza i niedźwiedź", księcia, czarownice, króla, Pszczółkę Maję, Kopciuszka, Śnieżkę, wróżki i wiele innych postaci. Aby uczcić ten wspaniały dzień uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki i nauczyciele czytali dzieciom bajki.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, pozwalają na odróżnienie dobra od zła. Warto czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania.
HASŁO PROMUJACE BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ I CZYTANIE
,,Biblioteka jest wielka poprzez swą gościnność,
a nie przez swe rozmiary".
Rabindranat TagoreZ okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłosiłyśmy konkurs na hasło promujące bibliotekę szkolną i czytanie. Nasi czytelnicy dali prawdziwy popis kreatywności, zgłaszając mnóstwo propozycji, z których każda wyróżniła się i ujęła nas czymś innym. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie składamy serdeczne podziękowania i zachęcamy do dalszego uczestnictwa w wydarzeniach biblioteki. W dniu 26 października 2016 r. zwycięzców wyłoniliśmy drogą losowania - uczestnicy konkursu wzięli udział w losowaniu nagród książkowych.
Nagrody w postaci książek wylosowali:
Olga Bednarczyk, ucz. kl. Va
Maja Nosarzewska, ucz. kl. Va
Aleksandra Bonus, ucz. kl. Vb
Oskar Kossakowski, ucz. kl. Vb
Zamieszczamy najciekawsze hasła z nadzieją, że staną się źródłem inspiracji i refleksji dla naszych czytelników.
"Biblioteka to nasz skarb, więc dbajmy o nią każdego dnia".
"Książki wypożyczamy i panią Zosię uszczęśliwiamy".
"Biblioteka kocha nas, gdy przychodzimy do niej cały czas".
"Czytaj książki, czytaj śmiało, przygód będziesz miał niemało".
"Biblioteka, biblioteka... ona ciągle na nas czeka. Drzwi otwarte, książek tyle, kolorowych jak motyle. Dla każdego coś dobrego, zabawnego, ciekawego".
"Czytaj książek wiele, a osiągniesz wielkie cele".
"Kto książek nie czyta, ten błądzi i pyta".
"Wiedzę wielką dają książki z biblioteki, umysł wypełniają, zapamiętasz je po wieki!".
"Książka może być Twoim przyjacielem, kiedy tylko tego zapragniesz. Sięgnij po nią, a sam się przekonasz".
"Biblioteka to nasz skarb, dużo nauczysz się tam".
"Książki wypożyczamy, bo książki uwielbiamy".
"Czytelnikiem może być każdy z nas, jeśli czyta, gdy mu pozwala czas".
"Książki do biblioteki was zapraszają, bo niespodzianki ciekawe mają".
"Biblioteka, biblioteka , takie miejsce na Was czeka. Są tu bajki i słowniki i komiksy z Myszką Miki".
"Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, gdzieś pewnie na ciebie czeka, jak nie w plecaku to w bibliotece".
"Książka to przyjaciel Twój, książka - jest jak wielki zwój. Ona wzbogaca Twój mózg i wiedzę, dlatego goń po nią do biblioteki czym prędzej".
"Zamiast grania i muzyki słuchania, weź się bracie do książek czytania".
"Czytaj książkę rano i wieczorem, aż życie będzie ci płynęło z humorem".
"Czytanie książek to fajna sprawa i wielka zabawa".
"Czytać książki każdy może, więc czytaj je o każdej porze".
"Polski to nasz język narodowy, bez polskiego nie ma mowy. Polską książkę chwyć, bo z nią da się żyć".
"Książki czytamy, bo je kochamy".
"Książki czytam cały czas, bo z nich uczę się raz, dwa".
"Chodź do biblioteki często, tam zdobędziesz wiedzy mnóstwo".
"Każda książka to inna przygoda, dużo radości i przyjemności ci doda".
"Czytając książki i lektury - wiedzy nam przybywa. Taka moc szkolnego ogniwa".
"Czytając książki dobrze wiecie, że nie jedna biblioteka jest na świecie".
"Czytanie to umiejętność, która pozwala umysłowi na wiele wyobraźni i fantazji".
"Jeśli chcesz miło spędzić czas, sięgnij po książkę, tam czekają ciekawi przyjaciele, od których nauczysz się wiele".
"Biblioteka jest miejscem, gdzie jest dużo książek, z których można zdobyć wiele cennych informacji".
"Czytam ja, czytasz ty - uwielbiamy czytać my".
"Chcesz poznać bajeczny świat, do biblioteki naszej człap".
"Biblioteka super jest - dla dziewczyny i chłopaka jest the best".
"Gdy dużo czytamy, to wielką wiedzę zdobywamy".
"Czytelnik to biblioteczny gość, który nigdy nie ma czytania dość".
"Naszym zdaniem biblioteka długo na nas czeka".
"Czytać książki, fajna rzecz, powita cię świat rozrywki i zabawy, więc książki wypożyczamy".
"Biblioteka super sprawa, czytaj książki to pomaga".
"Czytelnik to biblioteczny maniak, który lubi czytać książki od rana do nocy".
"Czytaj książki, czytaj młody! Bycie mądrym jest cool! Będziesz rządził niczym król!".
"Lek na głowę jest w aptece, a na mądrość w bibliotece".TEATR KAMISHIBAI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
W ramach realizacji Szkolnego programu rozwijającego kompetencje czytelnicze uczniów w październiku uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia sztuki teatralnej na papierze - Teatr Kamishibai. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem oglądali japoński teatr. W rolę lektorów wcielali się uczniowie i nauczyciele. Nowatorska metoda czytania książek dostarczyła uczniom wielu wrażeń.
"ZAKŁADAM, BO CZYTAM" KONKURS NA ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI
Dnia 3 września 2016 r., podczas Narodowego Czytania "Qvo vadis": Henryka Sienkiewicza, na deptaku przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży nastąpiło podsumowanie konkursu na zakładkę do książki promującą czytanie. W tym dniu dzieci zostały zaproszone także do udziału w zajęciach plastycznych. W maju 2016 r. na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży w konkursie na zakładkę do książki więło udział 39 uczniów z naszej szkoły. Komisja przyznała:
II miejsce Julia Kozłowska - ucz. klasy IIIb Wyróżnienia: Aleksandra Matlak i Damian Koszewski ucz. klasy VIa
Uczniowie otrzymali nagrody pieniężne, książkowe, dyplomy i wyróżnienia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
KOPCIUSZEK XXI WIEKU
,,Od niepamiętnych lat baśń i proza są w waśni:
czy prawda w prozie jest? czy też prawda jest w baśni".
Jan LemańskiNa motywach baśni "Kopciuszek" w dniu 14 czerwca 2016 r. uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki zaprezentowali humorystyczną część artystyczną dla uczniów i przedszkolaków. Celem spotkania było rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci oraz odkrywanie uzdolnień artystycznych. Prezentowane scenki oglądano z zainteresowaniem, a zaproszeni uczniowie podsumowali je stwierdzeniem: "Było super!". Przedstawienia organizowane przez Koło Przyjaciół Biblioteki mają swoją tradycję i gorących miłośników.
X EDYCJA GMINNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO
O TYTUŁ MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA - finał,,Czytanie rozwija rozum młodzieży,
odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności,
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach".
Marcus Tullius Cicero
Po raz dziesiąty w naszej szkole odbył się finał Gminnego Konkursu Czytelniczego o tytuł Mistrza Pięknego Czytania w kategorii klas II - III i IV - VI, który cieszy się popularnością wśród uczniów. W dniu 22 kwietnia 2016 r. udział w konkursie wzięli zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rydzewie oraz uczniowie z naszej szkoły. Celem konkursu było rozwijanie potrzeb i nawyków czytelniczych, kształcenie umiejętności pięknego czytania oraz realizacja programu rządowego "Książki naszych marzeń".
W kategorii klas II - III komisja konkursowa przyznała tytuł Mistrza Pięknego Czytania Jessice Gunny Witeckiej, ucz. kl. IIIa ze Szkoły Podstawowej w Miastkowie. Tytuł wicemistrza otrzymał Jan Ustaszewski, ucz. kl. II - Szkoła Podstawowa w Rydzewie.
W kategorii klas IV - IV tytuł Mistrza Pięknego Czytania otrzymała Julia Stroniewska, ucz. kl. VI ze Szkoły Podstawowej w Rydzewie. Wicemistrzem w tej kategorii został Rafał Korytkowski, ucz. kl. VIa z naszej szkoły.
Pięknego czytania w wykonaniu swoich kolegów słuchali zaproszeni uczniowie z klas drugich i czwartych.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz życzymy dalszych sukcesów.ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
,,Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi".
Jacques Vallee des Barreaux23 kwietnia to ważna data, na ten dzień przypada bowiem zainaugurowany w 1995 r. przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej i z Gimnazjum wspólnie uczcili to święto. W dniu 21 kwietnia 2016 r. ulicami Miastkowa do Gminnego Ośrodka Kultury przeszła kolorowa parada bohaterów ulubionych książek, a byli to: królowie i książęta, księżniczki, Pippi Pończoszanka, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Kot w butach, księżniczka zaczarowana w żabę, Batman, Pirat, Calineczka, Sierotka Marysia, rycerze i wiele innych barwnych postaci. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali książki, pt. "Marzenia się spełniają. Pamiętnik Johna" napisanej i czytanej przez gimnazjalistki z klas drugich. Tematem autorskiej książki była wartość nauki, szkoły i edukacji w afrykańskiej Somalii. Autorki książki przygotowały ciekawe niespodzianki dla osób, które wzięły udział w konkursie i udzieliły poprawnej odpowiedzi na temat treści książki. Na zakończenie spotkania pani Irena Piotrowska - bibliotekarz Biblioteki Publicznej Gminy Miastkowo, poczęstowała gości pysznym tortem w kształcie książki. Spotkanie było okazją do promocji czytelnictwa, ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. To również trafiony pomysł na współpracę między szkołami.
X EDYCJA GMINNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO O TYTUŁ MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA KLAS II - III - etap szkolny
,,Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się albo czegoś nauczy,
albo zapomni o tym, co mu dolega,
albo zaśnie - w każdym razie wygra".
Henryk SienkiewiczCzytanie książek jest przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. W dniu 15 kwietnia 2016 roku odbyła się X edycji Gminnego Konkursu Czytelniczego o tytuł "Mistrza Pięknego Czytania" klas drugich i trzecich - etap szkolny. Celem konkursu była realizacja programu rządowego "Książki naszych marzeń" oraz rozwijanie potrzeb i nawyków czytelniczych uczniów. Swoje umiejętności czytelnicze zaprezentowało ośmioro uczniów z pierwszego etapu edukacyjnego. Komisja konkursowa przyznała tytuł Mistrza Pięknego Czytania Mikołajowi Jóźwikowi, ucz. kl. IIIb, a tytuł wicemistrza - Jessice Gunny Witeckiej ucz. kl. IIIa. Gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu. Pięknego czytania w wykonaniu swoich kolegów słuchali zaproszeni uczniowie z klas pierwszych i drugich.
KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ
,,Umysł potrzebuje książek,
podobnie jak miecz potrzebuje kamienia do ostrzenia".
George R. R. MartinW ramach programu rządowego "Książki naszych marzeń" skierowanego do szkół podstawowych kupiliśmy 181 książek, które wybraliśmy na podstawie sugestii uczniów i nauczycieli. Każdy znajdzie coś dla siebie - mamy piękne książki:
1) dla najmłodszych czytelników z następujących serii: "Wierszem napisane", "Basia", "Witamy w Krainie Troskliwości", "Martynka", "Królewna Lenka", "Nudzimisie",
2) seria "Czytam sobie" to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5 - 7 lat. Wysokiej klasy kolorowe i zabawne ilustracje są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu,
3) seria "Mia and Me"- to propozycja dla wszystkich, którzy kochają elfy, przygody i jednorożce,
4) świetna zabawa dla całej rodziny - seria "Jaśki",
5) seria "Wiking Vulgar", zabawna i zwariowana seria dla 6 - 9- latków,
6) "Filipek"- to pięknie i bogato ilustrowana, mądra, pełna ciepłego humoru seria,
7) serie detektywistyczne, pełne humoru i zadziwiających zdarzeń - "Biuro śledcze. Tomuś Orkiszek i Partnerzy", "Biuro Detektywistyczne Lassiego i Mai",
8) książki Grzegorza Kasdepke: "A ja nie chcę być księżniczką", "Inżynier Ciumcia, czyli śrubka, młotek i przemądrzałe roboty", "Rok z Kuba i Bubą",
9) seria "Ekoludki - leśne skrzaty" - mądre i zabawne, pięknie zilustrowane opowieści o ekoludkach - bohaterach, dla których troska o zwierzęta i ochrona przyrody są najważniejsze,
10) literatura dla chłopców z serii: "Kroniki Spiderwick", "Harry Potter", "Rysio Raper",
11) seria "Nela" - oczami wyobraźni możesz podróżować z Nelą i przeżywać wspaniałe przygody,
12) literatura dziecięca dla dziewczynek: "Zuza czeka na tygryska", "Jowanka i gang spod Gilotyny", "Labirynt Lukrecji", "Skorpion i koń dziąsła",
13) seria "Kura Adela" - książki dla najmłodszych o miłej, psotnej, przemądrzałej, zagadkowej, pomysłowej i czasami marudnej kurze,
14) "Słońcem na papierze" - wesoła opowieść o Kornelu Makuszyńskim,
15) książki Davida Walliamsa: "Babcia Rabuś", "Chłopak w sukience", "Pan Smrodek". Bohaterami jego powieści są postacie pod każdym względem nietuzinkowe, wymykające się stereotypom.BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA!
SZKOLNY MISTRZ CZYTELNICTWA
,,W baśni silny wspiera słabego,
dobry zwycięża złego
i w baśni stworzenie boże:
ptak , zwierz, gad, owad wraca
do przyjacielstwa z człowiekiem".
Maria RodziewiczównaBaśnie mają wiele wartości wychowawczych i wywierają ogromny wpływ na rozwój moralny dziecka, ponieważ w nich najlepiej przedstawiony jest problem dobra i zła. W lutym 2016 r. przeprowadzono szkolny konkurs ze znajomości baśni pod nazwą "Szkolny Mistrz Czytelnictwa", który adresowany był do uczniów klas czwartych. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów baśnią, sprawdzenie ich wiedzy poprzez zabawę oraz rozbudzenie motywacji czytania. Do konkursu przystąpiło jedenaścioro uczniów z klas czwartych. Konkurs składał się z trzech konkurencji. Wyniki konkursu zapisywała w tabelach powołana w tym celu komisja konkursowa. "Szkolnym Mistrzem Czytelnictwa" została klasa IVb, a tytuł wicemistrza przyznano klasie IVa. Indywidualnie: tytuł "Szkolnego Mistrza Czytelnictwa" uzyskała ucz. klasy IVb - Kamila Zabora, a wicemistrza, ucz. kl. IVa - Oliwia Pawelczyk. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, a pozostali uczestnicy słodycze i brawa od słuchaczy.
Wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę.
OGÓLNOSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI "POECI BLISCY DZIECIOM"
- UTWORY KS. JANA TWARDOWSKIEGO,,Wierzyć, to znaczy ufać,
kiedy cudów nie ma".
ks. Jan TwardowskiPo raz szósty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnoszkolnym konkursie recytatorskim "Poeci bliscy dzieciom" - utwory ks. Jana Twardowskiego. Bogata i różnorodna twórczość autora pozostaje wciąż atrakcyjną propozycją dla odbiorców w każdym wieku. Konkurs został zorganizowany w ramach ogólnopolskiego projektu "Biblioteka przyjazna uczniowi". 18 lutego 2016 r. do rywalizacji w miłej i życzliwej atmosferze przystąpiło 19 uczniów z klas I - III i IV - VI. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności recytatorskich uczniów, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji, inspirowanie młodego pokolenia do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz promowanie młodych talentów.
Komisja konkursowa w składzie: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Miastkowie - pani Jadwiga Korytkowska, nauczyciel bibliotekarz Publicznego Gimnazjum w Miastkowie - pani Lidia Białobrzeska, bibliotekarz Biblioteki Publicznej Gminy Miastkowo - pani Irena Piotrowska, przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
W kategorii klas I - III:
I miejsce - Marta Mieczkowska, ucz. kl. IIb
II miejsce - Mikołaj Wiśniewski, ucz. kl. IIa
III miejsce - Maja Ustaszewska, ucz. kl. Ib
Wyróżnienie:
Jessica Gunny Witecka , ucz. kl. IIIa
W kategorii klas IV - VI:
I miejsce - Julia Skowrońska, ucz. kl. VIb
II miejsce - Rafał Korytkowski, ucz. kl. VIa
III miejsce - Błażej Banach, ucz. kl. VIb
Wyróżnienie:
Anna Radecka, ucz. kl. IVb
Do finału VI edycji konkursu recytatorskiego "Poeci bliscy dzieciom" zakwalifikowali się laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach. Finał konkursu, którego głównym organizatorem jest Szkoła Podstawowa w Miastkowie odbędzie się 11 marca 2016 r. Najlepsi w każdej kategorii otrzymali dyplomy i książki, a pozostali słodycze i brawa od słuchaczy. Gratulujemy zwycięzcom i ich opiekunom.PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
,,Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy.
Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem".
Kornel MakuszyńskiPo raz kolejny uczniowie klas pierwszych oficjalnie zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Specjalnie na tę okazję Koło Przyjaciół Biblioteki przygotowało młodszym kolegom ciekawe przedstawienie, które wprowadziło dzieci w świat bajek. Uroczystość odbyła się w bibliotece szkolnej wśród książek i czasopism. Uczniowie obejrzeli przedstawienie, złożyli ślubowanie, otrzymali dyplomy i prośby książki. Na zakończenie spotkania każdy nowy czytelnik wybrał sobie i wypożyczył pierwszą książkę. Atrakcją spotkania były zagadki, konkursy i niespodzianki.
Witamy pierwszoklasistów w bibliotece szkolnej.
CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA
,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła".
Wisława SzymborskaCzytanie łączy pokolenia, to kolejne działanie, które zorganizowano w naszej szkole w ramach projektu "Biblioteka przyjazna uczniowi". W dniu 21 styczniu 2016 r. gościliśmy zaproszone Panie: Kazimierę Filochowską - babcię uczennicy z klasy drugiej i Grażynę Witecką - mamę uczennicy z klasy pierwszej. Panie czytały książeczki dla uczniów z pierwszego etapu edukacyjnego. Prezentowane pozycje zostały zakupione w ramach programu rządowego "Książki naszych marzeń". Opowiadania czytane przez gości miały charakter edukacyjny: "Martynka opowiada historyjki o zwierzątkach", "Leśne skrzaty ratują przyjaciół". Dzieci z zaciekawieniem czekały na poznanie dalszych przygód bohaterów. Prezentowane opowieści niosły pozytywne wartości. Uczniowie w ten sposób zachęceni na pewno chętnie wrócą do prezentowanych opowiadań i innych książek. Na zakończenie dzieci wzięły udział w krótkim konkursie, a za aktywny udział otrzymały drobne upominki.
X EDYCJA GMINNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO
O TYTUŁ MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA - etap szkolny,,Książka i możność czytania
- to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji".
Maria DąbrowskaWszyscy chcemy, aby nasi uczniowie wyrośli na mądrych i szczęśliwych ludzi, więc czytajmy książki. 26 listopada 2015 r. uczniowie klas IV - VI przystąpili do konkursu o tytuł "Mistrza Pięknego Czytania". Celem konkursu było: rozwijanie i utrwalanie nawyków czytelniczych uczniów, kształcenie umiejętności pięknego czytania, integracja wspólnoty szkolnej oraz wdrażanie do zdrowej rywalizacji między uczniami. Pięknego czytania w wykonaniu klasowych mistrzów słuchali zaproszeni uczniowie z klas czwartych i piątych. Konkurs polegał na przeczytaniu wylosowanego fragmentu książki, zawierającego opis lub dialog. Swoje umiejętności czytelnicze zaprezentowało dwanaścioro uczniów. Ocenie podlegała: wyrazistość czytania, płynność, bezbłędność, tempo czytania i intonacja. Wysoki poziom umiejętności uczestników konkursu sprawił, że wyłonienie "Mistrza Pięknego Czytania" nie było łatwe. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa. Oto nasi zwycięzcy: Mistrz Pięknego Czytania- Rafał Korytkowski, ucz. kl. VIa, tytuł wicemistrza otrzymał Maciej Ustaszewski, ucz. kl. IVb. Zwycięzcy będą reprezentowali naszą szkołę w finale konkursu, który zostanie zorganizowany w kwietniu 2016 r. Konkurs dowiódł, że w szkole jest dużo miłośników książek, z czego się cieszymy.
"MOJA PANI Z BIBLIOTEKI"
,,Biblioteka jest wielka poprzez swą
gościnność a nie przez swe rozmiary".
Rabindranat TagoreW ramach realizacji projektu "Biblioteka przyjazna uczniowi" i programu rządowego "Książki naszych marzeń" w naszej szkole zostały zorganizowane dwa konkursy: plastyczny dla uczniów z pierwszego etapu edukacyjnego i literacki dla II etapu, nt."Moja Pani z biblioteki". Celem konkursu było: zainteresowanie uczniów biblioteką i pracą nauczyciela bibliotekarza, rozwijanie wrażliwości i umiejętności plastycznych oraz literackich. W konkursie plastycznym wzięło udział 56 uczniów, a literackim 13 uczniów. W kategorii plastycznej, kl. I - III nagrody otrzymali:
I miejsce - Oskar Gniazdowski , ucz. kl. IIIa
II miejsce - Maja Ustaszewska , ucz.kl. Ib
III miejsce - Ewa Ustaszewska, kl. IIa
Wyróżnienia:
Martyna Chochowska, ucz. kl. IIb
Emilia Dąbrowska, ucz. kl. Ia.W kategorii literackiej, kl. IV - VI:
I miejsce - Aleksandra Bonus, kl. IVb
II miejsce - Kamila Zabora, kl. IVb
III miejsce - Oliwia Jankowska, kl. VIb
Wyróżnienia:
Julia Skowrońska , kl. VIb
Anna Radecka, kl. IVb
Artur Nizik, kl. IVb.
Za pierwsze trzy miejsca oraz wyróżnienia w każdej kategorii uczniowie otrzymali nagrody książkowe, a nagrodzone prace zostały wysłane na konkurs "Biblioteka przyjazna uczniowi" oraz wyeksponowane w bibliotece i na korytarzu szkolnym.DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
,,Czy to bajka, czy nie bajka, myślcie sobie, jak tam chcecie,
a ja przecież wam powiadam: krasnoludki są na świecie".
Maria KonopnickaBajki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka, a bajkowe postacie sprawiają, że świat staje się barwny i radosny. W listopadowe przedpołudnie nasza biblioteka zamieniła się w bajkową krainę - obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Postacie z bajek pojawiły się wśród nas. Były to dzieci z klas I - III przebrane za swoich ulubionych bohaterów. W bibliotece szkolnej oraz w klasach panowała niezwykła atmosfera. Dzieci miały przyjemność słuchania bajek czytanych przez uczniów i wychowawców, podczas których oczami wyobraźni przenosili się w tajemniczy świat. Na wszystkich czekała słodka niespodzianka. Bawiliśmy się wspaniale i miło spędziliśmy czas.
TO JUŻ JESIEŃ!
,,Spróbuj pokochać jesień
z niesamowitymi urokami.
Spójrz ile piękna niesie
obdarzając cię nowymi dniami".
Tadeusz KarasiewiczJesień to pora roku, która zaczyna się 23 września, a kończy 21 grudnia. Kojarzy nam się z ciepłymi, pastelowymi kolorami. Koło Przyjaciół Biblioteki zaprezentowało poranek poetycki "To już jesień!" dla uczniów klas pierwszych, czwartych i piątych. Celem było ukazanie dzieciom piękna i uroku jesieni w utworach poetyckich. Zaproszeni uczniowie i nauczyciele wysłuchali recytacji wierszy znanych poetów. Program poetycki był ubarwiony piosenkami o jesieni. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali dary jesieni z sadu, ogrodu i parku.
MOJA PRZYJACIÓŁKA KSIĄŻKA
,,Książka - nierozdzielny towarzysz,
przyjaciel bez interesu,
domownik bez naprzykrzania".
Ignacy KrasickiW październiku 2015 r. uczniowie klas I - III wzięli udział w konkursie plastycznym "Moja przyjaciółka książka". Został on przeprowadzony w ramach programu rządowego "Książki naszych marzeń". Celem konkursu było zainteresowanie uczniów książką oraz rozwijanie wrażliwości i umiejętności plastycznych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Dzieci wykonały 54 prace plastyczne. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
I miejsce - Mateusz Somionka, ucz. kl. Ia
II miejsce - Ewelina Karasińska, ucz. kl. Ib
III miejsce - Aleksandra Dąbrowska, ucz. kl. IIIb
Wyróżnienie - Mateusz Gałązka, ucz. kl. Ia
Wyróżnienie - Oskar Jankowski, ucz. kl. Ib.
Zwycięzcy otrzymali kolorowe książeczki i dyplomy, a pozostali drobne upominki. Prace uczniów zostały wyeksponowane w bibliotece szkolnej oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy inwencji twórczej.