2019/2020
XVII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK,,Biblioteka, bibliotekaz miłą chęcią na nas czeka!”.W związku z obchodami XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, 8 – 15 maja 2020 roku, uczniowie klas V – VIII zostali zaproszeni do promocji biblioteki szkolnej w formie plakatu. Plakaty wykonali: Xavier Deptuła i Katarzyna Chojnowska, kl. Va, Justyna Nasiadko
i Milena Bieńkowska, kl. VIb, Jessica Witecka, kl. VIIa i Aleksandra Bonus, kl. VIIIb. Uczniowie za przepiękne prace otrzymali pochwały w dzienniku lekcyjnym oraz oceny za aktywność z języka polskiego i plastyki.
MOJA PANI Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
,,Biblioteka jest wielka poprzez swą gościnność,
a nie przez swe rozmiary”.Rabindranat Tagore
Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek został zorganizowany konkurs plastyczny „Moja pani z biblioteki szkolnej”, którego adresatem byli uczniowie klas I – IV.
W konkursie wzięło udział dziewięcioro uczniów: Julita Małkowska, kl. Ia, Norbert Chojnowski, kl. Ia, Natalia Nizik, kl. IIa, Julia Łuba, kl. IIb, Kamil Bieńkowski, kl. IIIa, Emilia Jankowska, kl. IIIb oraz Dagmara Białobrzewska, Blanka Samsel i Vanessa Witecka, uczennice kl. IVa. W nagrodę uczestnicy konkursu otrzymali pochwały w dzienniku lekcyjnym i oceny za aktywność z plastyki. Wszyscy uczniowie zajęli I miejsce. Gratulacje.
Po powrocie do szkoły przyniesiecie prace do biblioteki i zrobimy z nich wystawę.
23 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Bardzo wiele książek należy przeczytać po to,
aby sobie uświadomić, jak mało się wie.
Mikołaj Gogol
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.
W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Książki, uczniowie klas IV – VIII przygotowali plakaty ukazujące zalety czytania. Nagrodzone prace zawierały przekonujące argumenty i ciekawą formę graficzną. Piękne prace wykonały Blanka Samsel, ucz. kl.IVa, Milenka Bieńkowska, ucz. kl.VIb i Marcelinka Karwowska, ucz. kl.VIIa.
Uczennice w nagrodę otrzymały pochwałę w dzienniku lekcyjnym i ocenę za aktywność z języka polskiego i plastyki.
ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI
,,Wiosna, wiosna, ach to Ty!”.
Marek GrechutaMamy już prawdziwą wiosnę, jest pięknie. Może być radośnie także w naszych sercach i umysłach za sprawą poezji. 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. Międzynarodowy Dzień Poezji ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1999 roku jest dniem promocji czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Dnia 1 kwietnia 2020 roku uczniowie klas V-VI zostali zaproszeni do zabawy na najpiękniejszy wyklejany wiersz wykonany z wycinanych wyrazów.
Prezentuję najpiękniejsze wiersze naszych uczennic:
,,Przez dziurkę od klucza” - Zosia Jasińska, kl. Va
,,Nuda” - Milenka Bieńkowska, kl. VIb.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Książki (23 kwietnia) proszę chętnych uczniów z klas V - VIII o przygotowanie plakatów ukazujących zalety czytania. Liczę na przekonujące argumenty i ciekawą formę graficzną. Uczniowie proszeni są o przesłanie zdjęć z wykonanych prac na mój czat/pliki w Teamsie do dnia 21 kwietnia 2020 r. Najciekawsze prace zostaną zamieszczone w galerii zdjęć na stronie internetowej naszej szkoły.
21 LUTEGO MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
,,Konstantynopolitańczykowianeczka
( mieszkanka Konstantynopola, małe dziecko)
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie klas V- VIII wzięli udział w różnorodnych zajęciach organizowanych w bibliotece szkolnej i klasach: głośne czytanie wierszy i powiedzonek w języku ojczystym, pisanie ,,łamańców językowych” z wykorzystaniem księgozbioru podręcznego i ICIM. Chętni uczniowie wykonali plakaty o języku wykazując się dużą kreatywnością. Wieloznaczność połączonych słów przyciągała odbiorców do czytania i myślenia. Ponadto zapoznali się z książką Andrzeja Markowskiego ,,500 zagadek o języku polskim”. Akcja została zakończona wyeksponowaniem prac uczniów w klasach, holu i bibliotece.
RANDKA Z KSIĄŻKĄ W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
,,Dzisiaj mamy walentynki,
dzień chłopaka i dziewczynki.
Takich, co to się kochają
no i sobie też ufają …”W Walentynki uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji czytelniczej ,, Randka z książką w bibliotece szkolnej”. W scenerii walentynkowej uczniowie czytali zabawne wiersze i życzenia na walentynki oraz ciekawe pozycje książkowe poruszające problematykę miłości i przyjaźni. Książki wypożyczały się jak świeże bułeczki.. Randka z książką i symboliczne serduszko, wręczane w tym dniu w bibliotece, skradły niejedno serce.
Mam nadzieję, że ta zabawa dowiodła, że z książkami jest tak jak z ludźmi – nie warto oceniać ich wyłącznie po okładce.
Wszystkich zakochanych i tych otwartych na miłość do książek zapraszamy do szkolnej biblioteki. Kolejne wybranki czekają na randkę każdego dnia.
ŚWIAT BAJEK
,,Gdzie baśni domek, gdzie? Hej, hej, kto wie?
Jej dom – to polna steczka ode wsi do miasteczka,
izba, gdzie pełno dzieci, trakt, którym wicher leci,
las, pole, łąka, gaj– cały ojczysty kraj”.
Hanna JanuszewskaW dniu 17 stycznia 2020 r. uczniowie z pierwszych klas zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Koło Przyjaciół Biblioteki wprowadziło ich w świat bajek prezentując przedstawienie ,,Świat bajek”. Okazało się, że nie tak łatwo zostać czytelnikiem biblioteki. Pierwszoklasiści rozwiązywali zagadki dotyczące bajek, poznawali zasady poszanowania książek, reguły ich wypożyczania, a także zasady zachowania się w bibliotece. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, a Królowa Książka ogromnym piórem dokonała pasowania każdego z uczniów.
Na pamiątkę tego wydarzenia klasy otrzymały dyplomy.
GMINNY KONKURS CZYTELNICZY
O TYTUŁ ,,MISTRZA PIĘKNEGO CZYTANIA”
KLAS IV – VIII – ETAP SZKOLNY„Bardzo wiele książek należy przeczytać po to,
aby uświadomić sobie, jak mało się wie”.Mikołaj Gogol
Dnia 14 listopada 2019 roku odbył się etap szkolny XIV edycji Gminnego Konkursu Czytelniczego o tytuł Mistrza Pięknego Czytania klas IV- VIII. Celem konkursu była promocja głośnego czytania, rozbudzenie pasji czytania, promowanie kulturalnego i życzliwego współzawodnictwa. Na niecodzienne spotkanie z książką zaprosiliśmy uczniów z klasy czwartej.
Tytuł ,,Mistrza Pięknego Czytania" został przyznany Julii Lubak ucz. kl. VIIIa. Wicemistrzem Pięknego Czytania została Anna Wilk, ucz. kl. VIIb. Wyróżnienie otrzymały: Dagmara Białobrzewska, ucz. kl. IVa i Olga Skowrońska , ucz. kl. Vb.
Na zakończenie spotkania uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody i podziękowania. Mistrz i wicemistrz będą reprezentować naszą szkołę w finale konkursu, który zostanie zorganizowany w maju.
5 LISTOPADA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
,,Czy to bajka, czy nie bajka, myślcie sobie, jak tam chcecie,
a ja przecież wam powiadam: krasnoludki są na świecie”.
Maria Konopnicka
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek dzieci z grup przedszkolnych i klas I – III wzięły udział w szkolnej prezentacji bajkowych postaci. W tym dniu obejrzały również przedstawienie ,,Calineczka” w wykonaniu sześciolatków z grupy 0A. Doskonała atmosfera i piękne stroje bajkowych bohaterów sprawiły, że dzieci chętnie wzięły udział w konkursach.
Wszystkie grupy przebrane za postacie z bajek świetnie się bawiły, a na zakończenie spotkania otrzymały słodki upominek i pamiątkowe dyplomy.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest świetną okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Organizatorami spotkania były panie: Zofia Rogińska, Ewa Orłowska i Elżbieta Stefańska.
OBCHODY OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA
II EDYCJA KONKURSU EDUKACYJNEGO
,,SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW”W dniach od 27 września do 1 października 2019 r. uczniowie z pierwszego etapu edukacyjnego wzięli udział w wydarzeniu szkolnym ,,Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”, włączając się w akcję edukacyjną zorganizowaną przez sieć sklepów Biedronka, ph. ,,II edycja konkursu edukacyjnego Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.
W tych dniach nauczyciele prowadzili zajęcia w klasach I - III realizując scenariusze lekcji zamieszczone na stronie szkolneprzygodyslodziakow.pl ( edukacja ekologiczna).
1 października zaproszeni rodzice czytali swoim pociechom książeczki o przygodach Gangu Słodziaków. Uczniowie klas drugich i trzecich zaprezentowali dekorację klas wykorzystując siłę dziecięcej wyobraźni (dekoracja wykonana była z materiałów użytych wtórnie i nawiązywała do Gangu Słodziaków). Prace uczniów oceniła komisja w składzie: Grażyna Nadrowska, Zofia Rogińska i Elżbieta Stefańska przyznając następujące miejsca:
I miejsce, kl. IIIa i IIIb
II miejsce, kl. IIa i IIb.
Na zakończenie spotkania z przygodami Gangu Słodziaków wszyscy uczniowie otrzymali materiały motywacyjne: dzienniczki czytania na naklejki dla dzieci oraz zakładki do książek.
GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI
W ROKU SZKOLNYM 2019/2020
DZIEŃ TYGODNIA
GODZINY OTWARCIA
PONIEDZIAŁEK
7:50 – 14:00
WTOREK
7:50 – 14:00
ŚRODA
7:50 – 14:45
CZWARTEK
7:55 – 13:30
DZIEŃ PRACY WEWNĘTRZNEJ
PIĄTEK
7:50 – 14:00