2017/2019
ROK SZKOLNY 2018 / 2019
DZIEŃ RODZINY
,,Rodzina, to jeden z najwspanialszych pomyslów Pana Boga".
Damian Zimoń30 maja 2019 r., w naszej szkole został zorganizowany Dzień Rodziny. Impreza rozpoczęła się od pokazów tańca towarzyskiego w wykonaniu par tanecznych Klubu Tańca Towarzyskiego ,,AKAT" z Łomży oraz występów muzycznych młodzieży z naszej szkoły. Kolejną część imprezy spędziliśmy na szkolnym boisku, gdzie rodzice wspólnie z nauczycielami przygotowali dla uczniów przepyszne smakołyki: potrawy z grilla, babkę ziemniaczaną, surówki, ciasta i napoje. Ksiądz kanonik Cesław Dygan, proboszcz tutejszej parafii, zaprosił wszystkie dzieci na słodką niespodziankę.
W tym dniu uczniom towarzyszyły różne atrakcje: ,,Bieg dla Niepodległej"(kl. VI - VIII i III gimnazjum), kalejdoskop zawodów, pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez młodzież z Grupy Ratowniczej Nadzieja, loteria fantowa, karuzela, zjeżdżalnia, bandżi, malowanie twarzy i zaplatanie warkoczyków.
Gorąco dziekujemy sponsorom, rodzicom i nauczycielom za wkład włożony w organizację festynu, wspólną zabawę i miłą atmosferę.
Koordynatorami festynu były panie: Alicja Dobrowolska, Elżbieta Stefańska, Anna Wronka, Grażyna Mróz - Kabacik i Zofia Rogińska.
Opracowały: Zofia Rogińska i Grażyna Mróz - Kabacik
,,NADZIEJA W NAKRĘTCE”
,,Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie,
ponieważ wszelkie dobro,
które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”.
Flora Edwards
W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie naszej szkoły zbierali nakrętki dla Dominika z Łomży i Marcelego z Augustowa. Zebrane nakrętki w ilości 1234,75 kg odebrali rodzice chłopców dziękując zbieraczom.
Najlepsi zbieracze nakrętek wśród grup zerowych, klas I - VIII i gimnazjum:
I miejsce - IVA / 289,5 kg
II miejsce - IIIA / 178,9 kg
III miejsce – VIA / 156,3 kg
IV miejsce – VIIB / 96,95 kg
V miejsce - IIB / 80,2 kg.Najlepsi zbieracze wśród uczniów:
I miejsce - Katarzyna Chojnowska, kl. IVa/ 182 kg
II miejsce - Damian Rydelski, kl. VIa/ 110 kg
III miejsce - Gabriel Jankowski, kl. IIIa/74,5 kg
IV miejsce - Seweryn Ziemczyk, kl.IVa/ 60 kg
V miejsce - Karol Ciecierski, kl. IIIa/ 51 kg.
Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w akcji otrzymali pochwały w dzienniku, a najlepsi zbieracze dyplomy i upominki.
Cieszymy się, że mamy takie wspaniałe dzieci, które chcą pomagać.
Pomagając chorym dbamy również o nasze środowisko.Zapraszamy do zbiórki nakrętek w wakacje.
Opracowała: Zofia RogińskaI TARGI EDUKACYJNE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MIASTKOWIE
28.03.2019 r. odbyły się I Targi Edukacyjne Szkoły Podstawowej w Miastkowie. Formuła spotkania to kontynuacja działań z obszaru doradztwa zawodowego realizowanych do tej pory w Publicznym Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Miastkowie.
Targi Edukacyjne były odpowiedzią na potrzeby uczniów, którzy zmierzą się z jednym z ważniejszych wyborów w swoim życiu – wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Celem spotkania było przybliżenie oferty edukacyjne szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych uczniom klas trzecich gimnazjum i klas ósmych szkoły podstawowej. Impreza składała się z dwóch części: w pierwszej zainteresowane szkoły prezentowały swoją ofertę edukacyjną podczas krótkich wystąpień, w drugiej uczniowie szkół podstawowych, wraz z opiekunami, mieli możliwość odwiedzenia stoisk przygotowanych przez szkoły.
W tegorocznych Targach Edukacyjnych udział wzięło 14 szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego, oraz Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Nasze zaproszenie przyjęły delegacje:1. Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej w Łomży;
2. Branżowej Szkoły I Stopnia ZDZ w Łomży;
3. Katolickie LO im. Kard. S. Wyszyńskiego w Łomży;
4. II SLO im. T. Halika w Ostrołęce;
5. ZSCKR im. Chor. J. Szymańskiego w Marianowie;
6. ZSEiO Nr6 w Łomży;
7. ZSP w Troszynie;
8. ZSSWEiRP im. S. Staszica w Łomży;
9. ZSTiO Nr 4 im. M. Skłodowskiej – Curie w Łomży;
10. ZSWiO Nr 7 w Łomży;
11. ZSZ Nr 1 im. J. Psarskiego w Ostrołęce;
12. ZSZ Nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskiech w Ostrołęce;
13. ZSZ Nr 3 im. Kard. S. Wyszyńskiego w Ostrołęce;;
14. ZSZ Nr 4 im A. Chętnika w Ostrołęce.
Wspólnie ze społecznością Szkoły Podstawowej w Miastkowie prezentacje szkół obejrzeli uczniowie ze Szkół Podstawowych w Rydzewie, Szczepankowie i Śniadowie.
Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia i obecność w tym dniu.
Opiekunowie: Elżbieta Kowalczyk i Elżbieta Stefańska
MUSIMY PRZEBACZYĆ, ALE NIE WOLNO ZAPOMIEĆ
„Musimy przebaczyć, ale nie wolno zapomnieć” - to motto akademii upamiętniającej wydarzenia katyńskie z 1940 r. i katastrofę smoleńską z 2010 r.
W patriotycznych wierszach i pieśniach uczniowie klas ósmych oddali hołd i pamięć ofiarom. Była to niezwykła lekcja historii.
KWESTA ,,POLA NADZIEI 2018 / 2019”
,,Nadzieja jest ryzykiem, które trzeba podjąć”.
Georges BernanosNa prośbę Fundacji ,,Pomóż Im” z siedzibą w Białymstoku, Szkolne Koło Caritas zorganizowało kwestę przed kościołem parafialnym w Miastkowie. Celem zbiórki było zebranie środków pieniężnych na sfinansowanie realizacji projektu budowy domu z oddziałem opieki wyręczającej, służącym do czasowego odciążenia rodziny w opiece nad długotrwale i nieuleczalnie chorym dzieckiem oraz uwrażliwienie uczniów, nauczycieli i parafian na potrzeby innych.
Dzięki zebranym funduszom Fundacja jest w stanie zapewnić terminalnie chorym dzieciom pomoc na najwyższym poziomie. Patronatem honorowym objął akcję Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki.
Uczniowie kwestowali pod opieką Pań: Aliny Brulińskiej, Iwony Karpińskiej, Danuty Romanik i Zofii Rogińskiej.
W imieniu podopiecznych Fundacji skladamy ,,Bóg zapłać" Ks. Kanonikowi Czesławowi Dyganowi, parafianom oraz wolontariuszom za wrażliwość chrześcijańską i wsparcie tak szlachetnej akcji.
Opracowała : Zofia Rogińska
SPRAW, ABY PODOPIECZNI
DOMOWEGO HOSPICJUM DLA DZIECI NIE CIERPIELI,,Nikt nie żyje dzięki sobie
i tylko dla siebie".
ks. Jan TwardowskiW dniach od 20 – 29 marca 2019 roku, w ramach dzieł miłosierdzia, przeprowadziliśmy w naszej szkole zbiórkę środków do higieny osobistej dla podopiecznych ,,Domowego Hospicjum dla Dzieci”.
Bardzo cieszy nas, że uczniowie naszej szkoły mają potrzebę niesienia pomocy innym. I tym razem nie zabrakło chętnych. Zebrane dary przekazaliśmy chorym dzieciom do Hospicjum.
Opracowała: Zofia Rogińska
XXVII OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA CHOREGO
,,Bogatym nie jest ten kto posiada,
lecz ten, kto daje”.
Jan Paweł IIOd wielu lat uczniowie naszej szkoły zbierają artykuły papiernicze, przybory szkolne, książeczki oraz pluszaki dla chorych dzieci przebywających w szpitalach oraz w Domowym Hospicjum dla Dzieci prowadzonym przez Fundację ,,Pomóż Im” w Białymstoku. Celem akcji jest uwrażliwienie społeczności szkolnej na potrzeby chorych dzieci.
W styczniu 2019 roku przekazaliśmy zebrane artykuły do Domowego Hospicjum dla Dzieci, włączając się w ten sposób w XXVII obchody Światowego Dnia Chorego.
Opracowała: Zofia Rogińska
XII DIECEZJALNY BAL CHARYTATYWNY 2018 SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS
,,NA LEŚNEJ POLANIE",,Niech żyje bal …” – Agnieszka Osiecka
Po raz kolejny wzięliśmy udział w Diecezjalnym Balu Charytatywnym SKC w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży. W pierwszy dzień ferii uczestnicy balu mogli liczyć na przeróżne atrakcje: wspólny taniec ,,Poloneza”, warsztaty tańca, zawody sportowo – integracyjne, malowanie twarzy oraz konkurs niespodzianka dla wszystkich uczestników balu.
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Światowego Dnia Chorego 2019 przekazując pluszaki, które umilą czas pobytu chorym dzieciom przebywającym w placówkach leczniczych.
Jeszcze emocje w nas nie gasną. Bal możemy zaliczyć do bardzo udanych.
Opracowała: Zofia RogińskaSPOTKANIA INFORMACYJNO - PROFILAKTYCZNE
DLA UCZNIÓW W RAMACH KONKURSU ,,BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNY UCZEŃ”W dniach 16 i 17 stycznia 2019 r. uczniowie klas VI-VIII oraz III gimnazjum naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach profilaktycznych. Spotkania te odbyły się w ramach realizacji zadań ogólnopolskiego konkursu ,,Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”. Naszymi gośćmi byli: funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Łomży, pracownik KRUS oraz funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. Funkcjonariusze przybliżyli młodzieży zawody: strażaka, policjanta. Uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne. Wysłuchali pogadanek związanych z tematem szeroko pojętego bezpieczeństwa:
- Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy, sposoby reagowania w sytuacjach trudnych; zagrożenia związane z zatruciem tlenkiem węgla;
- Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych;
- Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia; Kibole, grupy podwórkowe – co zrobić, żeby się przed nimi uchronić.
Młodzież z uwagą wysłuchała i obejrzała przygotowanych prezentacji.
SPOTKANIE EDUKACYJNE
KAMPANIA ..POLA NADZIEI 2018 / 2019”,,Człowiek nie musi być niezwykle mądry,
byleby był dobry i dobroć swoją udokumentował uczynkami ...".
Ks. kardynał Stefan WyszyńskiOd pięciu lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w spotkaniach edukacyjnych organizowanych przez Fundację ,,Pomóż Im” z siedzibą w Białymstoku. W dniu 11 grudnia 2018 roku naszą szkołę odwiedziła Pani Ewelina Kikolska - koordynatorka działań wolontariackich w Fundacji. Poprzez udział w tym spotkaniu uczniowie mieli okazję zapoznać się z działalnością Fundacji ,,Pomóż Im”, która prowadzi Domowe Hospicjum dla Dzieci. Koordynatorka zapoznała również wolontariuszy z ideą kampanii ,,Pola Nadziei”, która ma na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzicom.
Opracowała: Zofia RogińskaBOŻONARODZENIOWY DAR SERCA ,,NIE PRZECHODŹ OBOJĘTNIE"
,,Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie się w służeniu innym” - Ghani
Dnia 2 grudnia 2018 r. wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w IX edycji kwesty ,,Bożonarodzeniowy Dar Serca" przy parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej w Miastkowie. Celem kwesty jest dofinansowanie leczenia, rehabilitacji, profilaktyki zdrowotnej dzieci i dorosłych w ramach Funduszu ,,Dzieci Chore” Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Patronat honorowy nad kwestą pełnił J. E. Ks. Bp Janusz Stepnowski.
Uczniowie z klas V - VIII kwestowali pod opieką nauczycieli: Zofii Rogińskiej, Mirosławy Dziekońskiej, Bożeny Ambroziak i Danuty Romanik. Zebrane srodki finansowe zostały wplacone na Fundusz ,,Dzieci Chore". Organizatorem kwesty na terenie parafii było Szkolne Koło Caritas.
Z głębi serca dziekujemy Parafianom za wrażliwość i umiejętność dzielenia się z innymi.
Opracowała: Zofia Rogińska .2. ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH Z PAPIEŻEM FRANCISZKIEM
,,Oto biedak zawołał a Pan go wysłuchał”.
W ramach Światowego Dnia Ubogich z Papieżem Franciszkiem Szkolne Koło Caritas zorganizowało ,,Dzień Ubogich” w szkole. Dnia 20 listopada 2018 r. w celu uwrażliwienia na problem ubóstwa przygotowaliśmy kawiarenkę ze słodkościami, z której środki pieniężne zostały przeznaczone na pomoc ubogim Caritas Diecezji Łomżyńskiej. W dniach od 16 - 19 listopada uczniowie obejrzeli prezentacje i filmy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.
Pamiętajmy, że wspierając i pomagając potrzebującym uczymy się dostrzegać drugiego człowieka w potrzebie.
Opracowała: Zofia Rogińska
KONCERT POEZJI I PIEŚNI PATIOTYCZNEJ „Bóg, Honor, Ojczyzna”
100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Miastkowie uczcili-co stało się już tradycją- w środowisku lokalnym. W niedzielę 11 listopada wzięli udział w Koncercie Poezji i Pieśni Patriotycznych ,, Bóg, Honor, Ojczyzna’’ zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Miastkowie.
Uczniów do imprezy przygotowały Panie: I. Myślińska, B. Godlewska, G. Nadrowska, M. Witkowska, E. Stefańska.
Wspólne świętowanie obchodów tak ważnej rocznicy wzmocniło naszą więź z ,,małymi Ojczyznami’’.
Opracowała: Irena Myślińska100. ROCZNICA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI
9 listopada 2018 r. społeczność szkolna, z udziałem zaproszonych gości, uroczyście obchodziła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy, tym samym włączając się w ogólnopolską akcję ,,Rekord dla Niepodległej’’.
W inscenizacji zatytułowanej ,,Wszyscy jesteśmy Polski żołnierzami…’’ pokazana została droga Polaków do niepodległości. Widzowie mogli przeżyć (czemu sprzyjała forma pantomimy) atmosferę kolejnych powstań podejmowanych dla ratowania Ojczyzny, zobaczyć przejawy oporu ze strony Polaków a także poznać bohatera Niepodległości –Marszałka Józefa Piłsudskiego. Także patriotyczna poezja i pieśni przypomniały waleczność Polaków. Niezwykłe wrażenia wzbudził taniec artystyczny z biało-czerwonymi flagami.
Uroczystość była piękną i niezwykle ważną lekcją historii, której celem było kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Tego dnia wszyscy czuliśmy się dumnymi Polakami. Powinniśmy jednak pamiętać słowa św. Jana Pawła II , że ,, wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana’’.
Uroczystość przygotowały Panie: I. Myślińska, B. Godlewska, G. Nadrowska, M. Witkowska, E. Stefańska, M. Sawicka, J. Fabiszewska.
Opracowała: Irena MyślińskaPOZNAWAĆ I NAŚLADOWAĆ
Początek listopada przynosi nam dwa rodzaje doświadczeń, które w pewien sposób przenikają się: radość i zadumę. Nasze chrześcijańskie serca liturgia napełnia radością obietnicy życia w wiecznej szczęśliwości, ale jednocześnie przypomina nam wprowadzając w zadumę, że tu na ziemi jesteśmy na chwilę, że mamy się nie przywiązywać do tego, co typowo ziemskie. Ten niezwykły czas woła o „pośpiech, aby kochać ludzi, tak szybko odchodzą” (jak pisał ks. Jan Twardowski), a równocześnie pokazuje nam rzesze świętych, którzy potwierdzają, że Bóg spełnia obietnicę i zaprasza do niebieskiej ojczyzny wszystkich, którzy żyją według Jego Słowa. Ten niezwykły czas zachęca, aby poznawać biografie świętych, bo wypływa z nich optymistyczne przesłanie, iż „taki duży, taki mały, taki gruby, taki chudy, taki ty i taki ja – możemy świętymi być”.
Dlatego w Szkole Podstawowej w Miastkowie już kolejny rok młodzież została zaproszona do udziału w Holy Wins – święty zwycięża! Była to okazja, aby przebrać się za wybranego świętego, potańczyć na „przerwowych balach świętych”, ale też długoterminowe konkursowe zadanie – zapoznanie się z biografią wylosowanego świętego i przygotowanie prezentacji. Holy Wins – prezentacje biografii poprowadziły uczennice klas III gimnazjum: Natalia Ciecierska, Karolina Ciecierska oraz Julia Skowrońska – dziękujemy. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: klasy VI – VII oraz klasy VIII i trzecie gimnazjum. Występy oceniało Jury w składzie: przewodniczący – proboszcz parafii, ks. kanonik Czesław Dygan, p. Elżbieta Stefańska, p. Zofia Rogińska, p. Grażyna Nadrowska i p. Elżbieta Kowalczyk. Oto jak prezentują się wyniki. W kategorii klasy VI – VII: czwarte miejsce zajęła klasa VIIa z biografią św. Teresy od Dzieciątka Jezus, trzecie miejsce – klasa VIIb z biografią błogosławionej Karoliny Kózkówny, drugie miejsce – klasa VIa z biografią św. Stanisława Kostki, pierwsze miejsce zajęła klasa VIb, która zaprezentowała biografię bł. Marianny Biernackiej. W kategorii klasy VIII – III gimnazjum: piąte miejsce zajęła klasa VIIIb z biografią św. Mikołaja, czwarte miejsce – klasa IIIb z biografią bł. Klary Luce Badano, trzecie miejsce – klasa VIIIa z biografią Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca, drugie miejsce – klasa IIIa z biografią Sługi Bożego Carlo Acutisa, pierwsze miejsce zajęła klasa IIIc, która przedstawiła św. Józefa. Gratulując jednocześnie bardzo dziękujemy wychowawcom oraz uczniom za podjętą pracę, jury za cierpliwość i dokonaną ocenę, wicedyrektor szkoły, p. Joannie Ciborowskiej i ks. proboszczowi Czesławowi Dyganowi za wręczenie nagród, a p. Elżbiecie Stefańskiej za fantastyczne przedstawienie wyników obrad jury. Wszystkie klasy (stosownie do zajmowanego miejsca) otrzymały nagrody – dziękujemy wszystkim sponsorom: dyrektor i wicedyrektor szkoły – pani Agnieszce Zduńczyk i pani Joannie Ciborowskiej, proboszczowi parafii, ks. kanonikowi Czesławowi Dyganowi oraz Radzie Rodziców. Pewnie można było to sprawniej przeprowadzić – na drodze stanęła nam tak zwana złośliwość rzeczy martwych – ale myślę, że coś pozytywnego, dobrego i radosnego przynajmniej część obecnych wyniosła z tej imprezy, a za rok będzie jeszcze lepiej – obiecujemy!
Anna Albera
PAMIĘTAMY O PRZYJACIOŁACH NA MISJACH
24 października 2018r. upłynął w Szkole Podstawowej w Miastkowie pod znakiem misji. Roztrzygnięty został czwarty szkolny konkurs „Zdrój złota dla misji”. Każda klasa miała za zadanie zebranie jak największej ilości 1, 2 i 5 groszy w „zdrojowe” butelki – dziękujemy wychowawcom i uczniom za zaangażowanie. Wyróżnienia przyznano klasom VIIIa i VIIIb. Miejsce trzecie zajęła klasa VIa, miejsce drugie klasa VIb, zwyciężyła bezkonkurencyjnie klasa VIIa pod opieką wychowawczyni pani Anny Żuchowskiej wygrywając tradycyjną już nagrodę główną – przepyszny tort (wypiek pani Marzeny).
Nagrody ufundowali: dyrektor i wicedyrektor szkoły – pani Agnieszka Zduńczyk i pani Joanna Ciborowska, proboszcz parafii, Ksiądz Kanonik Czesław Dygan oraz Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy!
Za liczenie zebranego „złota” bardzo dziękujemy dyrektor Banku PKO Oddział 2 w Łomży, pani Beacie Żebrowskiej, która wzorem roku ubiegłego z wielką życzliwością odnosi się do naszej akcji.
Tradycyjnie w kawiarence „Misyjne co nieco” można było kupić najróżniejsze dzieła sztuki cukierniczej, o których podarowanie poproszono uczniów. W tym roku grono darczyńców jest imponujące: Oliwia Rydelska, Jessica Witecka, Magdalena Długozima, Patrycja Jankowska, Kinga Śliwieska, Julia Ciecierska, Amelia Bielacka, Kacper Kurpiewski, Wiktor Wysocki, Karolina Cwalina, Oliwia Zaborowska, Wiktoria Pazik, Oliwia Pawelczyk, Julia Jankowska, Anna Radecka, Kamila Kutyło, Kamila Zabora, Dominika Karpińska, Amelia Nasiadko, Sebastian Jankowski, Ola Mleczek, Magdalena Janewicz, Mateusz Ambroziak, Sylwia Dąbrowska, Karolina Ciecierska, Agata Długozima, Oliwia Jankowska, Natalia Kutyło, Wiktoria Romanik, Natalia Kurpiewska, Ola Kurpiewska, Gabrysia Baczewska, Julia Skowrońska i Paulina Adamowska. Bardzo dziękujemy wam i waszym rodzicom. Organizacją kawiarenki oraz prowadzeniem sprzedaży podczas przerw dzielnie zajmowały się uczennice klas ósmych: Magda Janewicz, Klaudia Orłowska, Patrycja Skrodzka, Paulinka Chojnowska i Monika Ziemczyk.
I ja tam byłam, zwycięzcom gratulowałam, połasuchowałam… i Dzień Misyjny fajnie spędziłam, a „złoto” z konkursu, jak również pozyskane fundusze ze sprzedaży ciasta zostaną przekazane zaprzyjaźnionym misjonarzom: siostrze Marii Piątek i ks. Romanowi Rusinkowi na prowadzone przez nich dzieła oraz objętym przez naszą szkołę adopcyjnym przyjaciołom.
Anna Albera
PASOWANIE PIERWSZAKÓW
Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Miastkowie są już pełnoprawnymi uczniami. 30 października br. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia.
Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Oliwia Pawelczyk witając panią Małgorzatę Dębowską Przewodniczącą Rady Rodziców, panią dyrektor Agnieszkę Zduńczyk, panią wicedyrektor Joannę Ciborowską, nauczycieli, uczniów i rodziców.
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem flagowym, pierwszoklasiści ślubowali „być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”. Po złożeniu ślubowania pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów. Uczniowie klas pierwszych otrzymali z rąk pani Wicedyrektor swój pierwszy ważny dokument – legitymację szkolną. Po złożeniu uroczystego ślubowania i pasowaniu na ucznia pani Dyrektor skierowała do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Po głównej uroczystości odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, a dzieci mogły sobie wykonać pamiątkowe zdjęcia w fotobudce ufundowanej przez Radę Rodziców.
Zanim jednak pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się nauczyli w szkole. Odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Śpiewali piosenki, recytowali wiersze i udzielali odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji Dobra Wróżka, w tej roli uczennica klasy IV a, potwierdziła, iż wszystkie dzieci zdały egzamin na szóstkę.
Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla nich, ale również dla ich rodziców i bliskich. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.
Opracowały: Jolanta Fabiszewska i Mirosława Dziekońska wychowawczynie klas I,,POLA NADZIEI 2018 / 2019 ”
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MIASTKOWIE,,Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem”.
W dniu 19 października 2018 roku - po raz piąty, uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas sadzili żonkile na rabatce przed szkołą. Te kwiatki są symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową i jednocześnie symbolem akcji społecznej ,,Pola Nadziei 2018/2019”.
Celem Kampanii jest uwrażliwienie społeczności uczniowskiej na los dzieci chorych będących w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.
Wiosną, gdy kwiaty zakwitną wolontariusze ze SKC będą je rozdawać Parafianom przed kościołem w Miastkowie, jako dowód wdzięczności za datki na Domowe Hospicjum dla Dzieci. Współpraca z Fundacją ,,Pomóż Im” z siedzibą w Białymstoku jest dla naszych uczniów bardzo cennym doświadczeniem.
Opracowała: Zofia RogińskaUROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
Dnia 12.10.2018 r. w Szkole Podstawowej w Miastkowie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Na uroczystość przybyli wyjątkowi goście i przyjaciele szkoły: Poseł na Sejm pani Bernadeta Krynicka, Ksiądz kanonik Czesław Dygan, Wójt gminy Miastkowo p. Kazimierz Górski, Przewodniczący Rady Gminy p. Jacek Banach, Prezydium Rady Rodziców p. Małgorzata Dębowska, p. Iwona Jakubiak, p. Agnieszka Zalewska oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.
Najstarsi uczniowie dokonali otwarcia uroczystości oraz przywitali wszystkich przybyłych.
Na początku głos zabrała p. Agnieszka Zduńczyk Dyrektor Szkoły, która wyraziła wdzięczność nauczycielom, pracownikom, rodzicom i uczniom oraz gościom za życzliwość i dobrą współpracę, za dążenie do osiągniętych założonych celów.
” Cel, to marzenia z terminem ważności”.
Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim pracownikom oświaty. W uznaniu zasług i osiągnięć w pracy dydaktyczno - wychowawczej w czasie uroczystej akademii wręczyła nauczycielom oraz pracownikom szkoły nagrody oraz podziękowania.
Następnie głos zabrałaPan Kazimierz Górski Wójt Gminy Miastkowo, który serdecznie i gorąco podziękował gronu pedagogicznemu za zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły oraz wręczył nagrodę Wójta p. Agnieszce Zduńczyk, p. Joannie Ciborowskiej i p. Alicji Dobrowolskiej.
Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust zaproszonych gości, były kwiaty, pamiątkowe upominki i słowa uznania w stosunku do dyrekcji, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Serdeczne podziękowania złożyło Prezydium Rady Rodziców, wyrażając swą wdzięczność za trud nauczania i wychowania dzieci.
Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Przedstawienie pt. Wspomnienia absolwentów” przygotowali uczniowie klasy Vb pod kierunkiem pań: Marzeny Kossakowskiej i Bożeny Ambroziak. Były wiersze, piosenki, wspomnienia i humorystyczne scenki z życia szkoły. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Każdy z pracowników szkoły otrzymał piękną czerwoną różę i dyplom w formie podziękowania. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania. Pani Dyrektor Szkoły podziękowała występującym uczniom i nauczycielkom, które przygotowały uroczystość.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.SPOTKANIE AUTORSKIE Z KRZYSZTOFEM PETKIEM
,,Stawiaj na to, co pewne, nie prawdopodobne”.
Krzysztof Petek - ,,Trasa Mirka"We wtorkowe przedpołudnie, 9 października 2018 roku, uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej i klas trzecich gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z Krzysztofem Petkiem. Autor powieści sensacyjno – przygodowych dla młodzieży, opowiadał uczniom historie w oparciu o autentyczne wydarzenia. Zaprosił młodzież na dwugodzinną wyprawę po Rumunii, nad rzekę Amazonkę w Ameryce Południowej, na Syberię, Kamczatkę, Ukrainę i inne interesujące miejsca.
Autor bardzo często zapraszany jest na spotkania autorskie, gdzie promuje zdrowy styl życia i aktywność społeczną. Walczy z postawami patologicznymi, organizując wykłady, wyprawy i obozy przetrwania. Wciąż pisze kolejne książki i na podstawie jednej z nich przygotowuje scenariusz do filmu. .
Spotkaniu towarzyszyła sprzedaż książek autora.
Opracowała: Zofia RogińskaKROMKA CHLEBA DLA SĄSIADA
,,Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr,
które posiada, ale jego czynów".
Jan Paweł II
W dniach 20 - 21 września 2018 roku Szkolne Koło Caritas zorganizowało zbiórkę żywności i środków finansowych dla osób starszych i samotnych Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Uczniowie, rodzice i nauczyciele z wielkim zainteresowaniem i życzliwością włączyli się w akcję charytatywną. Dary zostały przekazane do Caritas w Łomży, a następnie dla osób potrzebujących.Taka pomoc podkreśla godność obdarowanych. Oprócz wymienionych darów osoby starsze i samotne dostają sygnał, że nie są same.
Opracowała: Zofia RogińskaROK SZKONY 2017 / 2018
PIKNIK RODZINNY
,,Rodzina, tu się życie zaczyna, a miłość nigdy nie kończy”.
W dniu 8 czerwca 2018 r. społeczność szkolna zorganizowała we współpracy z księdzem proboszczem Parafii w Miastkowie wspólny dzień dla dzieci, ich rodziców i opiekunów.
Celem rodzinnej imprezy było zacieśnianie więzi między dziećmi a rodzicami, promowanie aktywnego stylu życia oraz współpraca między rodzicami i szkołą. Rodzinną uroczystość rozpoczęliśmy w szkole od obejrzenia pokazów tanecznych uczniów klas I – IV oraz prezentacji muzycznej klasy Ib. Kolejną część imprezy spędziliśmy w ogrodach parafialnych, gdzie Ksiądz Proboszcz ugościł nasze dzieci lodami a rodzice wspólnie z nauczycielami przygotowali dla swoich pociech pyszne smakołyki: potrawy z grilla, ciasta i napoje. W tym dniu dzieciom towarzyszyły różne atrakcje: karuzela, trampolina, zjeżdżalnia, zespół muzyczny oraz Grupa Animacyjna ,,Fabryka Marzeń” z Ostrołęki (animacje i zabawy w plenerze, malowanie twarzy, studio fryzur, teatr baniek).
Z głębi serca dziękujemy rodzicom za wkład włożony w organizację festynu, za wspólną zabawę i miłą atmosferę, a księdzu proboszczowi za pobłogosławienie festynu rodzinnego. Piękna pogoda, miła atmosfera sprzyjała integracji środowiska szkolnego, rodzinnego i parafialnego.
Festyn przygotowano zgodnie z przesłaniem Jana Pawła II ,,Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”.
Koordynatorami pikniku były panie: Mirosława Dziekońska, Grażyna Mróz - Kabacik, Elżbieta Stefańska i Zofia Rogińska .
Opracowała: Zofia RogińskaSPOTKANIE AUTORSKIE Z JOANNĄ OLECH
,,Inteligencja odmówiła mi posłuszeństwa jak zawsze,
kiedy próbuję coś ugotować".
Joanna Olech - ,,Dynastia Miziołków"W poniedziałkowe przedpołudnie, w dniu 4 czerwca 2018 roku uczniowie klas trzecich i czwartych mieli przyjemność spotkać się z Joanną Olech w Bibliotece Publicznej Gminy Miastkowo.
Joanna Olech urodziła się w 1955 roku, z wykształcenia jest grafikiem. Pisze książki dla dzieci, publikuje też artykuły o literaturze dziecięcej w prasie. Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. ,,Dynastia Miziołków” jest jej literackim debiutem. Inne książki jej autorstwa to ,,Czerwony kapturek”, ,,Gdzie diabeł mówi: do usług”, ,,Pompon w rodzinie Fisiów”.
Spotkanie przebiegało w miłej i życzliwej atmosferze. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawych opowieści, brali aktywny udział w konkursach, rozwiązywali rebusy i zagadki literacko – językowe. Za aktywność otrzymywali nagrody.
Po spotkaniu można było kupić książki z dedykacją autorki.
Opracowała: Zofia Rogińska,,KU NIEPODLEGŁEJ”-
,, Ja nie wiem, czy jest sens.
Wiem tylko, że jest mus”Romuald Traugutt
,,Ku niepodległej” - to opowieść jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Rekonstrukcja wydarzeń upamiętniająca setną rocznicę odzyskania niepodległości odbyła się w naszej szkole 20 lutego 2018r. z udziałem Grupy Artystycznej. Uczniowie klas IV – VII obejrzeli stroje, kolekcję replik broni, ekwipunek żołnierza - powstańca oraz wysłuchali wspomnień o walce Polaków.
KWESTA ,,POLA NADZIEI"
,,Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest:
Co robisz dla innych?"Martin Luther King Jr
Po raz kolejny Szkolne Koło Caritas było organizatorem kwesty ,,Pola Nadziei 2018 " na terenie Gminy Miastkowo. W niedzielę - 13 maja 2018 roku, uczniowie z naszj szkoły kwestowali przed kościołem, pw. Matki Boskiej Różańcowej w Miastkowie. Zebrane środki pieniężne zostały przekazane do Fundacji ,,Pomóż Im" z siedzibą w Białymstoku z przeznaczeniem na pomoc długotrwale i nieuleczalnie chorym onkologicznie dzieciom z województwa podlaskiego.
Z głębi serca dziękujemy proboszczowi parafii ks. Kanonikowi Czesławowi Dyganowi, wszystkim wrażliwym parafianom oraz uczniom, którzy kwestowali pod opieką Pań: Doroty Białobrzewskiej, Mirosławy Dziekońskiej, Bożeny Ambroziak, Danuty Romanik i Zofii Rogińskiej.
Czasem mały, pozornie nieliczący się gest wystarczy, by rozpromienić zatroskaną twarz.
Opracowała: Zofia Rogińska,,PODARUJ DZIECKU WAKACJE 2018”
,,Najlepszym sposobem odświeżenia pamięci
o dobrym uczynku jest powtórzenie go”.Francis Bacon
W marcu 2018 roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji charytatywnej ,,Podaruj dziecku wakacje 2018”. Celem akcji było zebranie środków finansowych na organizację i finansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży z rodzin ubogich. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano loterię wielkanocną i kawiarenkę w bibliotece szkolnej. Dochód z w/ w działań został przekazany do Caritas w Łomży. Organizatorem akcji było Szkolne Koło Caritas.
Cieszymy się wspólnie, że możemy dawać radość potrzebującym, tym razem dzieciom i młodzieży z ubogich rodzin. Z głębi serca dziękujemy uczniom i rodzicom za wsparcie akcji.
Opracowała: Zofia RogińskaXI DIECEZJALNY BAL CHARYTATYWNY 2018 SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS
„BAL U HANKI BIELICKIEJ”
,, Ach witajcie goście mili.
Już ich wiodą na salony.
Wnet będziemy się bawili.
Słychać już muzyki tony…”W pierwszy dzień ferii uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Diecezjalnym Balu Charytatywnym SKC w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży. Bal rozpoczął polonez w wykonaniu uczniów ze szkół Diecezji Łomżyńskiej. Atmosfera była karnawałowa - uczestnicy balu prezentowali się w kapeluszach i naszyjnikach własnego projektu biorąc udział w konkursie ,,Najpiękniejszy kapelusz Hanki Bielickiej”. Patrycja Białobrzeska, ucz. kl. IV b zajęła II miejsce, a w nagrodę otrzymała wyjazd na kolonie w Ptakach k. Nowogrodu. To był wyjątkowy i najbardziej emocjonujący bal. Karnawałowej atmosferze towarzyszył szczytny cel - zbiórka artykułów papierniczych, które zostaną przekazane chorym dzieciom w placówkach leczniczych w ramach Światowego Dnia Chorego. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny dali przykład ofiarności, wrażliwości i wielkiego serca. Wszystkim cudownym dzieciom, które wzięły udział w balu składamy serdeczne podziękowania i w imieniu organizatora zapraszamy za rok.
Uczniowie bawili się pod opieką Pań: Zofii Rogińskiej, Elżbiety Stefańskiej i Marioli Łukasiewicz.
Opracowała: Zofia Rogińska,,GÓRA GROSZA 2017 ”
,,Nieważne ile dajemy, lecz jak wiele miłości w to wkładamy".
Matka Teresa z Kalkuty
Po raz ósmy przystąpiliśmy do XVIII edycji akcji ,,Góra Grosza” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W dniach od 24 listopada do 15 grudnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły prowadzili zbiórkę ,,grosików” do puszek na terenie szkoły. Cieszymy się, że możemy przekazać zebrane pieniądze dla zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo – wychowawczych. Zgromadzone środki będą przeznaczone również na szkolenia dla rodzin zastępczych i adopcyjnych.
W tym roku uczniowie z naszej szkoły zebrali łącznie 35800 monet o nominałach od 1 grosza do 5 zł , co dało kwotę 1191,95zł (72,7 kg).Serdecznie dziękujemy wszystkim wrażliwym sercom za udział w „Górze Grosza”.
Po raz kolejny pokazaliście, że mozemy na was liczyć. jesteście wspaniali!!!!Organizatorem akcji było Szkolne Koło Caritas.
Opracowała: Zofia RogińskaROZWIJANIE ZAINTERESOWAŃ UCZNIÓW
W roku szkolnym 2017/2018 w szkole zorganizowano zajęcia pozalekcyjne zgodnie z oczekiwaniami uczniów i możliwościami szkoły. Różnorodne zajęcia mają na celu ciekawe i kreatywne zagospodarowanie czasu wolnego uczniów, rozwijanie zainteresowań oraz wspieranie w nauce.
Szkolne Koło Caritas – 14 ucz.
Cel: kształtowanie pozytywnych postaw wobec potrzebujących i solidaryzowanie się z nimi poprzez podejmowanie różnorodnych inicjatyw wolontariackich.
Prowadząca: Zofia RogińskaDrużyna harcerska – 30 ucz.
Cel: rozwój osobowości młodego człowieka w taki sposób, aby w pełni wykorzystał swoje możliwości.
Prowadzące: Dorota Białobrzewska, Małgorzata RogulaSzkolne Koło Teatralne – 28 ucz.
Cel: rozwijanie wyobraźni i wrażliwości emocjonalnej oraz kształtowanie aktywnych i twórczych postaw.
Prowadzące: Jolanta Fabiszewska, Magdalena SawickaKoło matematyczne – 7 ucz.
Cel: rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych
Prowadząca: Jolanta MałkowskaKoło Przyjaciół Biblioteki – 6 ucz.
Cel: rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz rozwijanie uzdolnień uczniów poprzez udział w przedstawieniach, konkursach recytatorskich, czytelniczych, plastycznych i innych formach.
Prowadząca: Zofia Rogińska
Koło polonistyczne – 8 ucz.
Cel: rozwijanie humanistycznych uzdolnień uczniów oraz przygotowanie ich do konkursów.
Prowadząca: Irena Myślińska.
Szkolne Koło Sportowe – 14 ucz.
Cel: przygotowanie do udziału w zawodach sportowych i doskonalenie nabytych umiejętności.
Prowadzący: Zdzisław Dobrowolski
Koło matematyczne – 7 ucz.
Cel: rozbudzanie zainteresowań matematycznych oraz uzupełnianie wiedzy i umiejętności.
Prowadząca: Monika Witkowska
Koło czytelnicze – 16 ucz.
Cel: rozbudzanie pasji czytelniczych, bogacenie słownictwa oraz doskonalenie techniki czytania.
Prowadząca: Grażyna Mróz – Kabacik
Koło historyczne – 4 ucz.
Cel: rozwijanie zainteresowań historycznych oraz przygotowanie do różnych działań, np. akademie, konkursy.
Prowadząca: Alina Brulińska
Koło matematyczne – 17 ucz.
Cel: rozwijanie myślenia, ćwiczenie spostrzegawczości i uwagi.
Prowadząca: Mirosława DziekońskaKoło twórczości artystycznej – 11 ucz.
Cel: rozwijanie wyobraźni twórczej i wrażliwości na piękno.
Prowadząca: Grażyna Nadrowska
Koło historyczne – 12 ucz.
Cel: rozwijanie zainteresowań uczniów związanych z historią ( regionu, Polski) i kulturą.
Prowadząca: Agnieszka Chełstowska
Koło geograficzne – 8 ucz.
Cel: rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska oraz dostrzeganie w nim zmian. Prowadząca: Ewa Ostrowska
Terapia pedagogiczna w klasie Vb i VIb – 7 ucz.
Cel: pomoc uczniom z trudnościami w nauce, wzmacnianie wiary we własne możliwości.
Prowadząca: Irena MyślińskaOpracowała: Zofia Rogińska
BOŻONARODZENIOWY DAR SERCA
,,Każdy serca dar wielką wartość ma” - Golec uOrkiestraWolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas po raz VIII właczyli się w akcję ,,Bożnarodzeniowy Dar Serca". Kwesta pieniężna odbyła się 17 grudnia 2017 roku przy parafii pw. Matki Boskiej Rózańcowej w Miastkowie. Celem zbiórki jest dofinansowanie leczenia, rehabilitacji, profilaktyki zdrowotnej dorosłych i dzieci w ramach Funduszu ,,Dzieci Chore" Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Kwesta tradycyjnie organizowana była pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Janusza Stepnowskiego. Uczniowie klas V- VII kwestowali pod opieką nauczycieli: Anety Leszak, Iwony Karpińskiej, Bożeny Ambroziak i Zofii Rogińskiej. Zebrane datki zostały wpłacone do Caritas Diecezji Łomżyńskiej.
Jesteśmy wdzięczni, że mieszkancy naszej parafii wspierają prowadzoną przez Szkolne Koło Caritas akcję. Za wrażliwość i okazaną dobroć dziękujemy ks. Kanonikowi Czesławowi Dyganowi, ofiarodawcom i wolontariuszom.
Opracowała: Zofia Rogińska,,POLA NADZIEI 2017 / 2018" - SPOTKANIE EDUKACYJNE
,,Nadzieja jest najcenniejszą towarzyszką życia".
Jeane- Paul SartreAkcje charytatywne uczą naszych uczniów dostrzegać, że czasami bardzo blisko jest ktoś taki jak my, kto też ma potrzeby, a niewielkie możliwości, aby je zrealizować. Na zaproszenie Szkolnego Koła Caritas, 21 listopada 2017 roku, naszą szkołę odwiedziła pani Krystyna Skrzycka z Fundacji ,,Pomóż Im" z Białegostoku. Uwrażliwiając wolontariuszy na potrzeby cierpiących i nieuleczalnie chorych dzieci, zaprezentowała film o tematyce onkologicznej. Przedstawiła również działalność Fundacji ,,Pomóż Im", Domowego Hospicjum dla Dzieci oraz zapoznała z ideą akcji ,,Pola Nadziei 2017 / 2018". Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali treści, których przewodnim celem była edukacja onkologiczna.
Opracowała: Zofia RogińskaJESZCZE JEDEN LISTOPAD…
Narodowe Święto Niepodległości nasza szkoła uczciła uroczystą akademią, na której obecni byli zaproszeni goście: Pan Kazimierz Górski - Wójt Gminy Miastkowo, Pan Jacek Banach-Przewodniczący Rady Gminy oraz przedstawicielki Rady Rodziców.
Jeszcze jeden listopad do okna zapukał/ Żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał./Nas zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały, które nam po przodkach w spuściźnie zostały. Tymi słowami rozpoczął się program artystyczny ukazujący drogę Polaków do niepodległości. Niezwykłe wrażenia i emocje wywoływały efekty audiowizualne oraz scenografia, na tle której wykonawcy odgrywali scenki, recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Podniosły nastrój uroczystości dodawały galowe stroje uczniów i biało -czerwone kotyliony, noszone tego dnia przez całą społeczność szkolną.
99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej w Miastkowie obchodzili również w środowisku lokalnym. W sobotę 11 listopada uczestniczyli we Mszy świętej, po której dyrektor szkoły i harcerze złożyli kwiaty na pomniku bohaterów poległych w walce za Ojczyznę.
W niedzielę grupa uczniów z klas IV-VI wzięła udział w koncercie poezji i pieśni patriotycznych ph. Bóg, Honor, Ojczyzna w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie.
Opracowała: Irena MyślińskaWKRĘĆ SIĘ W SPRAWNOŚĆ DLA DOMINIKA
,,Jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby innego człowieka.
Jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie doń pomocną dłoń".
Jan Paweł IISzkolne Koło Caritas, po raz kolejny jest organizatorem zbiórki nakretek, tym razem dla Dominika. Chłopiec choruje na dziecięce porażenie mózgowe i jest pod opieką Fundacji ,,Serca dla Maluszka”. Potrzebuje pomocy, żeby nauczyć się chodzić i siedzieć. Dzięki empatii naszych uczniów ,,wkręcimy” się w sprawność dla Dominika. Miejsce zbiórki nakrętek - biblioteka szkolna.
Opracowała: Zofia RogińskaDZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Święto Edukacji Narodowej, to dzień w którym wspominamy, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywa szkoła. Stało się więc tradycją, że obchody DNIA EDUKACJI NARODOWEJ w naszej placówce są wyjątkowe. Pieczołowicie przygotowywana akademia. Część artystyczną spotkania tworzyły p. Bożena Ambroziak i p. Marzena Kossakowska opiekunki SU wraz z uczniami klas V-VII. Oprawę taneczno - wokalną przygotowała p. Magdalena Sawicka, zaś wystrój i dekorację sali uzupełniała p.Elżbieta Stefańska. Była to wesoła, kolorowa i z dużą dawką humoru uroczystość ph. „ Stopnie awansu zawodowego”.
Po części artystycznej przedstawiciele Rady Rodziców oraz przewodnicząca Rady Gminy złożyli życzenia dyrekcji, nauczycielom, pracownikom administracyjnym oraz obsłudze. Następnie wręczono nagrodę Dyrektora i Wójta za osiągnięcia i sumienną pracę nauczycielom i pracownikom administracji.
Na zakończenie uroczystości przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego złożyła serdeczne życzenia pracownikom szkoły, a uczniowie wręczyli symboliczne kwiatki. Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej była pięknym pokazem, efektem dobrej współpracy nauczycieli i uczniów. Przebiegła w miłej, a jednocześnie podniosłej atmosferze. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.
GROSZ DO GROSZA
,,Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie,
ponieważ wszelkie dobro,
które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”.
Flora EdwardsDziałalność charytatywna, w która włączają sie uczniowie naszej szkoły inspiruje ich do stawania się kimś lepszym. W dniach 9 - 20 października 2017 roku Szkolne Koło Caritas przeprowadziło akcję ,,Grosz do Grosza" na rzecz Fundacji ,,Być Bardziej". W ramach akcji zorganizowano loterię fantową oraz wyeksponowano gazetkę ,,W Krainie Witamin". Uzyskane środki finansowe zapewnią przynajmniej jeden ciepły posiłek dziennie dla ucznia w Polsce.
Cieszymy się, że rozwijamy u uczniów wrażliwość i umiejętność dzielenia się z potrzebującymi. Organizator: Szkolne Kolo Caritas.
Opracowała: Zofia RogińskaSPOTKANIE AUTORSKIE Z JUSTYNĄ BEDNAREK
,,- Naprawdę nie wiem, gdzie się gubią..." - Justyna Bednarek
Dnia 3 października 2017 roku odbyło się spotkanie autorskie z Justyną Bednarek - autorką książek dla dzieci, dziennikarką i tłumaczką. W spotkaniu mieli przyjemność uczestniczyć uczniowie klas trzecich i czwartych. Na początku nasz gość i dzieci zastanawiali się jakie osoby są potrzebne, aby powstała ksiązka i trafiła do rąk czytelników. Autorka opowiadała o powstaniu swojej bestsellerowej książki, pt. ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" i czytała fragmenty przedstawiające losy niezwykłych bohaterek. Zachęcała do pisania własnych utworów i podążania za marzeniami. Dzieci swietnie się bawiły, tworząc kreatywne rysunki na najciekawsze ,,ciasto", a na zakończenie spotkania miały mozliwość zakupu książek i otrzymać autograf autorki.
Opracowała: Zofia RogińskaOgólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego
Dnia 30 września 2017r. w hali widowiskowo-sportowej im. A. Gołasia w Ostrołęce odbył się XXXIII Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego, w którym uczestniczyli, jako grupa wewnętrzna, uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych naszej szkoły. Uczestnicy pięknie prezentowali takie tańce jak: Samba, Polka, Walc angielski, Jive, Cza, cza, cza, Rock and roll, które przygotowali na zajęciach z rytmiki pod kierunkiem pana Jarosława Śliwowskiego. Tancerzy biorących udział w konkursie oceniali profesjonalni sędziowie tańca towarzyskiego. Wszyscy otrzymali medale i upominki. W klasach II i III pierwsze miejsce zajęła para: Lena Łukasiewicz i Bartłomiej Chochowski.
W klasach IV pierwsze miejsce zajęła para: Julia Kozłowska i Paweł Garnecki.
https://miastkowo.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=10#gallery/10
PIKNIK RODZINNY
,,Rodzina to jeden z najwspanialszych pomysłów Pana Boga".
Damian Zimoń
Po raz kolejny, w dniu 5 czerwca 2017 r. społeczność szkolna zorganizowała z księdzem proboszczem Parafii w Miastkowie wspólny dzień dla dzieci, ich rodziców i opiekunów. Celem rodzinnej imprezy było zacieśnianie więzi między dziećmi a rodzicami, promowanie aktywnego stylu życia oraz współpraca między rodzicami i szkołą. Spotkanie odbyło się w ogrodach parafialnych. Na rozpoczęcie tak cudownego dnia obejrzeliśmy przedstawienie w wykonaniu uczniowskiego koła teatralnego, pt. "Zagubiony czas" i pokazy taneczne uczniów. Kolejną część imprezy spędziliśmy w ogrodach parafialnych, gdzie Ksiądz Proboszcz ugościł nasze dzieci lodami i watą cukrową, a rodzice wspólnie z nauczycielami przygotowali dla swoich pociech przepyszne smakołyki: babkę ziemniaczaną, surówki, potrawy z grilla, ciasta i napoje. W tym dniu dzieciom towarzyszyły różne atrakcje: karuzela, trampolina, zjeżdżalnia oraz Teatr Forma (teatr mega baniek, pokaz skręcania balonów przez klowna, zabawa z chustą animacyjną, chodzące pluszaczki, animacje i zabawy w plenerze oraz malowanie twarzy). Nie zabrakło też elementów edukacyjnych w zakresie zdrowego stylu życia. Odbyło się podsumowanie programu edukacyjno - profilaktycznego "Trzymaj Formę".
Drodzy rodzice przyjmijcie naszą wdzięczność za wkład włożony w organizację festynu, za wspólną zabawę i miłą atmosferę. Szczere podziękowania kierujemy do księdza kanonika Czesława Dygana za pomoc w zorganizowaniu pikniku. Wspólnie spędzony czas był cenny i bogaty w radosne przeżycia.
Koordynatorami były Panie: Zofia Rogińska, Elżbieta Stefańsk, Mirosława Dziekońska, Grażyna Mróz - Kabacik.
Opracowała: Zofia RogińskaTRZYMAJ FORMĘ
W dniu 22 maja 2017r. w ramach programu "Trzymaj Formę" i zgodnie z rekomendacjami zawartymi w Planie Pracy Szkoły przygotowano cykl spotkań z osobami, które zajmują się zawodowo zdrowiem. Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w spotkaniu z autorką bloga "Healthy Natasza" - Natalią Stefańską, która pokazuje, że żyć można zdrowo. "Z pewnością mogę powiedzieć, że "Healthy" to taki mój sposób na życie i bycie", często to powtarzała autorka bloga. Podczas luźnej rozmowy z uczniami starała się przekazać najważniejsze informacje dotyczące zdrowego trybu życia. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem obejrzeli prezentację. Słowa młodej i wysportowanej dziewczyny, która mówiła o zdrowym stylu życia na pewno były przekonywujące. Kolejne spotkanie uczniów z terapeutą - dietetykiem Gabinetu Natur-Hous w Ostrołęce na temat: "Zaburzenia metaboliczne wieku dojrzewania" odbyło się dnia 24 maja 2017 r. Pani dietetyk przekazała dzieciom najważniejsze informacje dotyczące zdrowego odżywiania, a także chorób metabolicznych, które dotykają dzieci i młodzież we współczesnym świecie. Spotkania były trafnym pomysłem na uwrażliwienie i pogłębienie wiedzy uczniów w zakresie dbania o zdrowie.
NAKRĘTKA DLA MARCELKA
,,Jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby innego człowieka.
Jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie doń pomocną dłoń."Jan Paweł II
Kolejny rok uczniowie naszej szkoły biorą udział w akcji charytatywnej "Nakrętka dla Marcelka". W roku szkolnym 2016 / 2017 zebraliśmy 569 kg nakrętek dla Marcelka, który choruje na czterokończynowe porażenie mózgowe. Niektórzy uczniowie przynosili całe worki nakrętek, ponieważ w akcję zaangażowana była nie tylko bliższa ale i dalsza rodzina. W tej akcji liczy się każda nakrętka, ponieważ zbliża ona niepełnosprawne dzieci do lepszego życia. Bardzo cieszymy się, że udział naszej społeczności szkolnej w akcjach nie tylko pomaga chorym dzieciom, ale wpływa pozytywnie na wychowanie wielu naszych uczniów.
Najlepsi zbieracze wśród klas 0 - VI:
I miejsce - klasa VIa ( 108,9 kg)
II miejsce - klasa Vb (83,5 kg)
III miejsce - klasa IIa (74,5 kg)
Najlepsi zbieracze wśród uczniów klas 0 - VI:
I miejsce - Mateusz Jankowski, ucz. kl. VIa / 54 kg
II miejsce - Katarzyna Chojnowska, ucz. kl. IIa / 53 kg
III miejsce - Kamila Zabora, ucz. kl. Vb / 45,5 kg
III miejsce - Gabriela Kamienowska, ucz. kl. VIa / 45,5 kg
IV miejsce - Krystian Kryś, ucz. kl. IVa /27,5 kg.Gorąco dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tak szlachetnej akcji. Po raz kolejny sprawiliśmy radość Marcelkowi i jego rodzicom.
Zapraszamy do wakacyjnej zbiórki nakrętek dla Marcelka - Szkolne Koło Caritas.
Opracowała: Zofia Rogińska
PODSUMOWANIE AKCJI "KILOMETRY DOBRA" W NASZEJ SZKOLE
,,Zostań Mistrzem Świata w Dobroci!"
Każdy z nas może czynić dobro, a przy okazji świetnie się bawić. Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas po raz drugi czynili dobro w akcji dobroczynnej "Kilometry Dobra". Dzięki ofiarności naszych uczniów i rodziców zorganizowaliśmy loterię fantową, kawiarenkę oraz kwestę przed Kościołem Parafialnym w Miastkowie. W Dniu Dziecka czterdzieścioro uczniów wzięło udział w losowaniu pucharów ufundowanych przez panią dyrektor Alicję Dobrowolską. Zebrane środki w kwocie 1532,00zł (34,8m Dobra) zostały przekazane na remont domków letniskowych w ośrodku "CARITAS BLIŹNIM" w Ptakach koło Nowogrodu. Uczniowie z naszej szkoły zajęli III miejsce spośród 42 partnerów biorących udział w tej szlachetnej akcji. Dziękujemy wszystkim z całego serca i zapraszamy za rok.
Opracowała: Zofia Rogińska
KWESTA POLA NADZIEI 2017
,,Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami,
by nie zareagować na potrzeby innych
ze współczuciem i życzliwością."
Thomas JeffersonKampania Pola Nadziei ma wymiar społeczny. Dzięki zaangażowaniu uczniów rośnie w naszej szkole świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym. 28 maja 2017 roku Szkolne Koło Caritas i harcerze ze Szkoły Podstawowej w Miastkowie pod opieką nauczycieli kwestowali przed kościołem parafialnym. Akcję patronatem honorowym objął Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski Metropolita Białostocki. Dzięki ofiarności wiernych udało się zebrać kwotę 900 zł na rzecz podopiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci w ramach ogólnopolskiej Kampanii "Pola Nadziei". W imieniu małych, hospicyjnych podopiecznych dziękujemy z całego serca Księdzu kanonikowi Czesławowi Dyganowi i darczyńcom, którzy wsparli ten szlachetny cel, jak również wolontariuszom za poświęcony czas i zaangażowanie. Wolontariusze wręczali darczyńcom samodzielnie wykonane żonkile symbolizujące nadzieję. Takie akcje uczą nasze dzieci empatii, ofiarności oraz większej wrażliwości na potrzeby innych.
Opracowała: Zofia Rogińska
KWESTA KILOMETRY DOBRA 2017
,,Najlepszym sposobem odświeżenia pamięci
o dobrym uczynku jest powtórzenie go".
Francis BaconPo raz drugi, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowej kampania dobroczynnej Kilometry Dobra, która w tym roku odbywa się pod hasłem "Zostań Mistrzem Świata w Dobroci!" W niedzielę 21 maja 2017 roku wolontariusze z naszej szkoły kwestowali przed kościołem pw. Matki Boskiej Różańcowej w Miastkowie. Patronat honorowy nad kwestą objął Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Tadeusz Bronakowski. Zebrane środki pieniężne w kwocie 434 zł zostaną przeznaczone na remont domków letniskowych w ośrodku "CARITAS BLIŹNIM" w Ptakach k. Nowogrodu. Gorąco dziękujemy wszystkim wrażliwym sercom, księdzu proboszczowi i parafianom. Podjęte działania przez uczniów i nauczycieli wzbudzają poczucie własnej wartości, integrują środowisko oraz uczą tego, że wspólnie możemy zdziałać więcej. Organizator: Szkolne Koło Caritas.
Opracowała: Zofia Rogińska
LEKCJE O TEMATYCE WIELKANOCNEJ
Przedstawiciele Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów wspólnie z p. A. Chełstowską przeprowadzili w dniach 7.04 i 10.04.2017 r. lekcje o tradycjach wielkanocnych na Podlasiu. Uczniowie z klas I a, II b, IV a, V b i VI a poznali zwyczaje związane ze Świętem Zmartwychwstania na Podlasiu. Podczas tych zajęć młodzież wykonywała karty świąteczne i palmy wielkanocne. Zaprezentowała swoje zdolności artystyczne i wykazała się inwencją twórczą.
"SKĄD NASZ RÓD?" WARSZTATY GENEALOGICZNE
Dnia 23 marca 2017 r. w Szkole Podstawowej w Miastkowie odbyły się warsztaty genealogiczne ph."Skąd nasz ród?" organizowane przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów. Warsztaty zorganizowano w ramach realizowanej w szkole innowacji Akademia małego Polaka. W zajęciach, które prowadzili p. Julia Gulanowska i p. Kamil Leszczyński, uczestniczyli uczniowie klas II b i IVb. W czasie spotkania dzieci zapoznały się z herbarzami i zaprezentowały swoje drzewa genealogiczne. Uczyły się szrafowania (metoda oddawania kolorów lub stopni szarości za pomocą cienkich, równoległych lub krzyżujących się kresek) i kolorowały herby.
PRZEGLĄD POLSKIEJ TRADYCJI, KULTURY I SZTUKI LUDOWEJ
,,Piękna nasza Polska cała,
Piękna, żyzna i wspaniała,
Wiele krain, wiele ludów,
Wiele stolic, wiele cudów."
Wincenty Pol29 kwietnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły wystąpili w "Przeglądzie Polskiej Tradycji. Kultury i Sztuki Ludowej" zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Miastkowie. Celem imprezy było poznanie dorobku kulturalnego ludu zamieszkującego różne rejony kraju m.in. Podlasie i Kurpie oraz integracja społeczności lokalnej. Szkołę Podstawową w Miastkowie reprezentowały klasy młodsze, które popisały się skocznymi tańcami ludowymi i śpiewem oraz liczna grupa uczniów z klas IV-VI, która przygotowała inscenizacje i pełne humoru gadki kurpiowskie, ukazując dzień codzienny wsi, stosunki w rodzinie i między sąsiadami. Uczniowie wystąpili w strojach ludowych, na scenie pojawił się kołowrotek, rękodzieło ludowe: haft, wycinanka, wyroby z wikliny i drewna - odzwierciedlające bogactwo tradycji mieszkańców Puszczy Zielonej. "Albowiem poznanie przeszłości jest bardzo ważne dla zrozumienia teraźniejszości i dla jej właściwej oceny" - jak pisała Z. Niedziałkowska.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie dzieci do występów (stroje i rekwizyty).
KAWIARENKA W BIBLIOTECE - "KIKLOMETRY DOBRA"
,,Każdy serca dar wielką wartość ma".
Golec uOrkiestraW czwartkowe przedpołudnie, dnia 27 kwietnia 2017 roku, biblioteka szkolna zamieniła się w kawiarenkę, w której oferowano galaretki, babeczki i przepyszne ciasta przygotowane przez rodziców i uczniów. To była kolejna kilometrowa akcja zorganizowana przez Szkolne Koło Caritas. Dochód w kwocie 380 zł zostanie przeznaczony na budowanie dobra - remont domków letniskowych w ośrodku "CARITAS BLIŹNIM" w Ptakach k. Nowogrodu oraz przystosowanie ich na potrzeby wychowania i terapii społecznej podopiecznych Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Z całego serca dziękujemy rodzicom i uczniom, którzy wsparli naszą akcję.
Opracowała: Zofia Rogińska